Żel aloesowy – właściwości, działanie i 10 super sposobów wykorzystania aloesu w pielęgnacji

Żel aloesowy to kosmetyczny hit ostatnich miesięcy. Jeśli jeszcze nie wiecie, jakie ma właściwości, jak działa i nie znacie powodów, dla których warto mieć żel aloesowy w domu, koniecznie przeczytajcie ten wpis do końca.

Co zawiera żel aloesowy?

Żel aloesowy jest kosmetykiem wszechstronnym, uniwersalnym i praktycznym. Swoje właściwości zawdzięcza aloesowi  – to z jego liści pozyskiwany jest sok, z którego w dalszych procesach uzyskuje się żel aloesowy.

Sok z aloesu (a więc i żel) to bogactwo substancji aktywnych, których działanie ma potwierdzenie w badaniach naukowych. Są to m.in. minerały (cynk, miedź, żelazo, chrom, wapń, potas, sód), aminokwasy, enzymy, witaminy A, C, E i B, związki o właściwościach antyoksydacyjnych, nawilżających i regulujących pracę gruczołów łojowych. W kosmetykach aloes pełni rolę humektantu, czyli substancji wiążącej wodę w naskórku. Ma też jednak wiele innych właściwości, które wpływają na jego niezwykłą popularność.

Właściwości i działanie żelu aloesowego

Żel aloesowy może być używany do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Sprawdza się jako samodzielny kosmetyk, składnik domowych kosmetyków oraz jako wsparcie dla innych kosmetyków. Stosuje się go przede wszystkim  w celu lepszego nawilżenia skóry oraz złagodzenia podrażnień. To właśnie działanie kojące aloesu oraz jego właściwości przeciwzapalne wpłynęły na jego niezwykłą popularność. Co ciekawe, działanie i właściwości aloesu były znane już naszym babciom, które przeciętym liściem aloesu przyspieszały gojenie ran na kolanach i łokciach swoich wnuków.

Właściwości pielęgnacyjne żelu aloesowego:

  • nawilża skórę i włosy
  • łagodzi stany zapalne i podrażnienia
  • działa kojąco na podrażnioną słońcem skórę
  • łagodzi podrażnienia po depilacji
  • zmiękcza i wygładza naskórek
  • zmniejsza nieprzyjemne swędzenie i pieczenie skóry po ukąszeniach owadów
  • przyspiesza proces gojenia ran i poparzeń
  • wspomaga leczenie trądziku
  • przyspiesza proces gojenia zmian trądzikowych
  • łagodzi swędzenie skóry głowy
  • działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i grzybobójczo
  • delikatnie zwęża rozszerzone pory
  • wspiera pielęgnację skóry zmagającej się z łuszczycą i egzemami
  • zmniejsza obrzęki
  • likwiduje suchy łupież
  • odżywia cebulki
  • stymuluje wzrost włosów
  • ułatwia rozczesywanie włosów
  • przeciwdziała elektryzowaniu się włosów

Jak używać żel z aloesu? 10 zastosowań, które warto wypróbować

Aby czerpać korzyści pielęgnacyjne z aloesu, warto zaopatrzyć się w dobry żel aloesowy, albo korzystać z jego najczystszej formy, czyli aloesu rosnącego na okiennym parapecie. Świeży aloes możemy przykładać sobie w miejsce skaleczenia, na obtarcia i oparzenia. Po takich okładach skóra szybciej się goi i regeneruje, aloes łagodzi też swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry. A jak i do czego wykorzystać żel z aloesu? Tutaj mamy naprawdę mnóstwo opcji!

1/ Łagodzenie poparzeń słonecznych i oparzeń

Poparzenia słoneczne są tym, czego nikomu nie życzę. Jeśli jednak zdarzy się że tak, że się ich nabawicie, warto mieć pod ręką żel aloesowy, który niemal natychmiast po nałożeniu na skórę, przynosi jej niesamowite ukojenie. Skóra mniej piecze, nie swędzi, nie boli i szybciej się regeneruje. W celu łagodzenia poparzeń słonecznych żel aloesowy warto połączyć z panthenolem – taki miks to prawdziwe wybawienie dla podrażnionej słońcem skóry. Żel aloesowy przynosi też ulgę poparzonej skórze, przyspiesza proces gojenia się skóry i regeneracji naskórka. Warto jednak pamiętać, aby żel, który ma być przykładany na mocno podrażnionej skórze miał naprawdę DOBRY skład.

2/ SOS na niedoskonałości

Krosty na twarzy pojawiają się najczęściej w najmniej odpowiednim momencie. Aby przyspieszyć gojenie się skóry i zapobiec rozwijaniu się stanu zapalnego, można sięgnąć po żel aloesowy, który działa przeciwzapalnie i zmniejsza widoczność wyprysków. Stosujemy go bezpośrednio na zmiany zapalne, pamiętając o tym, aby przed aplikacją żelu umyć ręce.

3/ Łagodzenie podrażnień po goleniu

W tej roli żel aloesowy sprawdza się naprawdę świetnie i oboje z mężem bardzo polecamy używać go po każdym goleniu. Żel z aloesu uspokoi piekącą, podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Złagodzi też swędzenie i sprawi, że krostki, które lubią pojawiać się po goleniu i depilacji, znikną w oka mgnieniu.

4/ Olejowanie włosów

Żel z aloesu jest świetnym podkładem pod olej, który nakładamy na włosy. Dzięki niemu włosy są lepiej nawilżone, bardziej miękkie, gładkie i lśniące. Aloes ułatwia też rozczesywanie włosów i sprawia, że przestają się elektryzować. Pamiętajcie jednak, że jest to humektant i włosy wysokoporowate mogą źle reagować na jego nadmiar w pielęgnacji i zacząć się puszyć.

5/ Olejowanie twarzy

Mówiąc o olejowaniu włosów na żel aloesowy nie mogę pominąć stosowania aloesu jako podkład pod olej do twarzy. Jak pewnie wiecie, sam olej nie jest w stanie nawilżyć nam skóry, ale już stosowany w duecie z żelem aloesowym może to zrobić. Stosując taką mieszankę na noc, możemy doskonale odżywić i nawilżyć skórę, złagodzić podrażnienia i stany zapalne, poprawić jej elastyczność i przyspieszyć proces gojenia oraz regeneracji naskórka. Żel aloesowy możemy stosować też pod ulubiony krem lub serum.

6/ Łagodzące kompresy skóry głowy

Podrażniona, przesuszona i swędząca skóra głowy to częsty problem osób z bardzo wrażliwą skórą oraz używających szamponów z silnymi detergentami. Tym, co pomaga w złagodzeniu podrażnień i przynosi ukojenie skórze może być żel aloesowy, który należy wetrzeć w skórę i pozostawić min. na 30 minut. Po tym czasie głowę można umyć.

7/ Wcierka do skóry głowy

Poza łagodzeniem podrażnień, żel aloesowy wykazuje też działanie odżywcze – dostarcza cenne minerały i związki organiczne. Warto wykorzystać to w pielęgnacji skóry głowy i stosując żel aloesowy jako wcierkę, odżywić cebulki i tym samym zadbać o mocniejsze oraz szybciej rosnące włosy.

8/ Wzmocnienie działania odżywki/maski do włosów i kremu do twarzy

Żel aloesowy możemy dodać też do odżywki lub maski do włosów oraz kremu do twarzy, których działanie niekoniecznie nam odpowiada. Dodatek żelu poprawi ich działanie, sprawi, że będą lepiej nawilżać skórę i działać łagodząco.

9/ Łagodzenie ukąszeń owadów

Latem warto wykorzystać żel z aloesu do łagodzenia dolegliwości po ukąszeniu komarów, meszek i innych owadów. Aloes ukoi skórę, zmniejszy obrzęki i zaczerwienie, przyniesie ulgę swędzącej i piekącej skórze.

10/ Baza pod makijaż

Żel z aloesu może stanowić też bazę pod makijaż, co doceniają szczególnie kobiety z tłustą i trądzikową cerą. Brak właściwości komedogennych aloesu sprawia, że nie zapycha on porów skóry. Do tego ma działanie nawilżające i kojące, wygładza skórę i zmniejsza opuchliznę. Makijaż dobrze się na nim prezentuje i długo utrzymuje, nie spływa i nie roluje się.

Kto może stosować żel aloesowy?

Żel aloesowy nie wykazuje działania komedogennego, dzięki czemu dobrze sprawdza się w pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry, w tym tłustej i trądzikowej. Jest to zresztą jeden z niewielu naturalnych produktów, które bardzo poleca się na problemy z trądzikiem. Zawarty w jego składzie kwas salicylowy wykazuje działanie przeciwzapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza zmiany trądzikowe. Żel aloesowy dobrze radzi sobie też w nawilżaniu bardzo suchej i odwodnionej skóry. Tutaj jednak mała uwaga – aby nawilżyć skórę, żel aloesowy potrzebuje wsparcia emolientu! W innym przypadku zamiast nawilżać, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, aloes będzie powodował ucieczkę wody z naskórka. Może to prowadzić do tego, że skóra będzie ściągnięta, zacznie się przesuszać, albo produkować nadmierną ilość sebum. Dlatego jeśli już sięgamy po żel aloesowy i chcemy stosować go do pielęgnacji twarzy, to stosujemy go w duecie z olejem lub kremem.

Jak nie używać żelu z aloesu?

Aby uniknąć podrażnień po żelu z aloesu, warto nie tylko zwrócić uwagę na jego skład i kupić produkt zaufanej, cieszącej się dobrymi opiniami marki, ale też odpowiednio go używać. W przypadku żelu aloesowego ma to naprawdę duże znaczenie! Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kwas salicylowy, który jest naturalnym składnikiem żelu aloesowego, wykazuje działanie złuszczające. Stosowany zbyt często, szczególnie w przypadku suchej i wrażliwej skóry, może powodować jej zaczerwienie lub przesuszenie. Dlatego po żel aloesowy sięgamy 2-3 razy w tygodniu, nie częściej. Nie stosujemy go też podczas ekspozycji skóry na słońce (ale po opalaniu już tak) oraz podczas kuracji z kwasami kosmetycznymi.

Czy żel aloesowy może uczulić i jak kupić dobry żel aloesowy?

Żel aloesowy uważa się za produkt bezpieczny i nie powodujący podrażnień. Warto jednak mieć na uwadze, że jak każdy naturalny produkt, może powodować reakcje alergiczne i podrażnić skórę. Aby ustrzec się przed działaniem uczulającym aloesu, warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry. Warto mieć też na uwadze, że dostępne w sprzedaży żele aloesowe mogą zawierać lepszej lub gorszej jakości surowiec – w tym przypadku sok z aloesu. I to od jakości produktu, który kupimy, również będzie zależało, czy nasza skóra zaakceptuje żel aloesowy, czy nie. Jeszcze inną kwestią będzie rodzaj użytych dodatków – na rynku dostępne są bowiem żele aloesowe z lepszymi i gorszymi składami. Tym, co możemy znaleźć w składzie żelu aloesowego są konserwanty (niezbędne, bo żel aloesowy zawiera w składzie wodę), stabilizatory, substancje zapachowe oraz dodatki w postaci innych substancji aktywnych, w tym olejów i ekstraktów roślinnych. Niestety dostępne są też żele aloesowe zawierające w składzie np. alkohol, pochodne formaldehydu, silne konserwanty, silikony. Tego typu produktów nie polecam.

Gdzie kupić żel aloesowy?

Żel aloesowy można kupić w sklepach zielarskich, sklepach z kosmetykami naturalnymi i aptekach. Warto rozejrzeć się też za nim podczas podróży w cieplejsze rejony Europy. Uczulam jednak, aby przed zakupem żelu z aloesu zawsze sprawdzić jego skład. Jako przykład dobrego żelu aloesowego mogę podać żel marki Equilibra. Jego skład to: Aloe Barbadensis Leaf Juice, Xanthan Gum, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, czyli aloes, łagodne konserwanty i substancja poprawiająca konsystencję. Ciekawym produktem jest też żel Aloesove. Nie jest to klasyczny żel aloesowy, bo w jego składzie znajduje się dużo innych składników, m.in. gliceryna, allantoina, ekstrakt z ginko biloba oraz olejki eteryczne. Jest to jednak kosmetyk, którego działanie opiera się przede wszystkim na właściwościach aloesu i ma tak samo uniwersalne działanie, jak czysty żel aloesowy.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis rozbudził Wasze zainteresowanie żelem aloesowym i zachęcił Was do przetestowania działania tego kosmetyku. Rekomenduję go szczególnie na lato, gdy najłatwiej o podrażnienia słoneczne, ukąszenia komarów, obtarcia skóry, stłuczenia, czy przesuszenie skóry. Mając pod ręką żel aloesowy będzie mogli szybko przynieść ulgę podrażnionej skórze i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak swędzenie, czy pieczenie.

Czekam na Wasze opinie dotyczące stosowania żelu aloesowego – jeśli już go stosowaliście, chętnie się dowiem, jak się sprawdził. Możecie też podzielić się nazwami sprawdzonych żeli aloesowych z dobrym składem – jestem pewna, że wiele osób chętnie skorzysta z Waszych rekomendacji. 

Na koniec dziękuję Wam za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu! Na jego przygotowanie poświęciłam bardzo dużo czasu i będzie mi miło, jeśli dacie znać, czy tekst okazał się wartościowy, potrzebny, interesujący. Możecie to zrobić zostawiając komentarz na blogu, udostępniając wpis na Facebooku lub Instagramie. 

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

Jak dbać o dłonie podrażnione częstym myciem i dezynfekcją? Skuteczne sposoby na regenerację przesuszonych dłoni

Wypadanie włosów. Jak sobie poradzić z tym problemem? Wcierki, pielęgnacja, dieta, suplementacja.

Dobre kremy z filtrami do twarzy, ciała i dla dzieci – ponad 60 propozycji z polskich sklepów

12 thoughts on “Żel aloesowy – właściwości, działanie i 10 super sposobów wykorzystania aloesu w pielęgnacji”

  1. Uwielbiam aloes – to kosmetyk obowiązkowy w naszej szafce. Korzystam zarówno ja, jak i mąż. Powiem szczerze, że nie zauważyłam jakiegoś wielkiego wpływu na usunięcie trądziku, z którym się zmagam od czasów nastoletnich, jednak na pewno nie jest on już aż tak zaogniony. No i przynosi ulgę w przypadku ran, poparzeń i na bardzo skuchą skórę 🙂

  2. Wiele dobrego słyszałam o zastosowaniu aloesu w pielęgnacji. Obecnie mam ekstrakt z aloesu. Po demakijażu i po toniku wklepuję go w twarz. Zauważyłam jednak, że mam po nim lekko zaczerwienioną skórę. Muszę najwyraźniej znaleźć inny sposób na jego zastosowanie, aby mnie nie podrażniał.

    Niemniej świetny, pomocny tekst, Olga!

  3. Uwielbiam olejować włosy na podkład aloesowy. Świetnie mi się tu sprawdza produkt od Aloesove, choć nie jest to czysty żel aloesowy, ma bardzo dobry skład, jest wszechstronny, w wygodnej butelce z pompką i w atrakcyjnej cenie ?

  4. Uważam, że po kremy/żele aloesowe powinna sięgać każda kobieta! Dla mnie to absolutna rewelacja. Odkąd pierwszy raz trafiłam na krem z aloesem, cały czas korzystam. Głównie w celach przeciwtrądzikowych, gdyż moja cera ma tendencję do występowania wyprysków (szczególnie w okresie jesiennym).

    Polecam również korzystanie z aloesu na włosy – ponoć doprowadza do przyśpieszenia porostu włosów i eliminacji łupieżu. Czy można oczekiwać czegokolwiek więcej? W mojej ocenie… trudno o to 🙂

  5. To na prawdę zadziwiające, jak łatwo uzyskać cenne korzyści zdrowotne z kwiatka na parapecie. Aloes ma potwierdzone działanie lecznicze w bardzo szerokim zakresie. Super wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close