Jak dbać o dłonie podrażnione częstym myciem i dezynfekcją? Skuteczne sposoby na regenerację przesuszonych dłoni

Przesuszone i podrażnione dłonie to efekt częstego mycia i odkażania rąk. Aby przywrócić im zdrowy, ładny i zadbany wygląd wystarczy pamiętać o kilku naprawdę prostych czynnościach, zadbać o dobrą pielęgnację i zawsze mieć pod ręką krem do rąk. W dzisiejszym wpisie znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów na regenerację przesuszonych dłoni. Wszystkie sprawdziłam i przetestowałam osobiście i mogę zapewnić, że naprawdę działają 🙂

Mycie rąk to podstawa profilaktyki zdrowotnej

Mycie i odkażanie rąk nigdy nie było dla nas tak ważne, jak ma to miejsce obecnie. Ryzyko zakażania się koronawirusem sprawiło, że mycie i odkażanie rąk płynem antybakteryjnym stało się priorytetem każdego z nas i doprowadziło do tego, że płyny antybakteryjne i mydła zaczęły znikać ze sklepowych półek w rekordowo szybkim tempie. Nic dziwnego, w końcu czyste ręce to mniejsze ryzyko zarażania się chorobami wirusowymi i jedna z najważniejszych zasad profilaktyki zdrowotnej.

Niestety, częste mycie rąk i stosowanie płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu negatywnie wpływa na wygląd naszych dłoni. Osłabiona bariera hydrolipidowa sprawia, że skóra rąk staje się przesuszona, zaczerwieniona, a w ekstremalnych przypadkach może nawet pękać. Czy to oznacza, że jednak nie powinniśmy myć rąk zbyt często? Absolutnie nie! Powinniśmy natomiast zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, która pomoże wzmocnić barierę ochronną naskórka i zregenerować przesuszone dłonie.

W dzisiejszym wpisie znajdziecie szybkie i skuteczne sposoby na regenerację przesuszonych dłoni oraz kilka wskazówek, dzięki którym przesuszenia można uniknąć. Ale zanim do nich przejdziemy, porozmawiajmy o tym, jak i czym myć ręce.

Jak myć ręce?

Mycie rąk to czynność, którą każdy z nas wykonuje kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Uczymy się jej od dziecka, słysząc od rodziców o tym, aby umyć ręce po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, czy po zabawie w piaskownicy. Ale czy na pewno umiemy myć ręce w prawidłowy sposób? Okazuje się, że nie! Podstawowe błędy, jakie popełniamy podczas mycia rąk to nieodpowiednia technika mycia oraz zbyt krótki czas, który na to poświęcamy.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego ręce powinniśmy myć około minuty, jednak nie krócej niż 30 sekund. Tyle czasu potrzeba, aby usunąć z rąk nawet 90 proc. zgromadzonych na nich bakterii. Oczywiście, poza wymaganym czasem, potrzebna jest też odpowiednia technika mycia rąk, którą doskonale prezentuje ta grafika:

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Chcąc uniknąć przesuszenia rąk na etapie ich mycia, warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Zbyt gorąca woda będzie podrażniać barierę ochronną naskórka, dlatego ręce myjemy w ciepłej, a nawet letniej wodzie. Kolejną ważną kwestią jest osuszanie rąk po myciu. Robimy to za pomocą czystego, suchego ręcznika i pamiętamy nie tylko o wytarciu wierzchu dłoni, ale również o przestrzeniach między palcami. Skóra w tych miejscach lubi pękać, dlatego należy starannie ją osuszać po każdym umyciu rąk.

Czym myć ręce?

Tutaj odpowiedź jest prosta – wodą i mydłem. Eksperci są zgodni co do tego, że umycie rąk wodą i mydłem skutecznie usuwa z rąk bakterie, wirusy i grzyby, które mogą być przyczyną wielu chorób, w tym grypy.

Do umycia rąk odpowiednie będzie każde mydło, zarówno w kostce, jak i płynie. Natomiast jeśli zależy nam na tym, aby ręce były nie tylko czyste, ale i zadbane, powinniśmy wybierać mydła z większą rozwagą. Ja oczywiście zachęcam, aby były to mydła na bazie naturalnych składników. W przypadku mydeł w kostce najlepszym wyborem będą mydła z olejami roślinnymi, bez dodatku tłuszczów zwierzęcych, sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Jeśli chodzi o mydła w płynie, warto wybierać takie, które bazują na łagodnych substancjach myjących. Unikamy więc mydeł na bazie SLS, a szukamy takich, które poza substancjami myjącymi zawierają też składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym. W mydłach będzie to głównie gliceryna roślinna, ale mogą pojawiać się też oleje roślinne, aloes czy sorbitol.

Łagodne mydła do rąk z dobrym składem

 

  • Ajeden – Mydło z awokado – bardzo kremowe, łagodne i wydajne. Ulubione mydło w kostce mojej rodziny.
  • Hagi – Mydło z wiesiołkiem – delikatne mydło roślinne z dodatkiem oleju z wiesiołka. Super dla wrażliwej skóry.
  • Yope – Mydło w płynie Werbena – tak, jak pozostałe mydła Yope, jest łagodne dla skóry, ma poprawny skład, ładnie pachnie i jest bardzo wydajne. 
  • Cien Food For Skin – Mydło w płynie z ekstraktem z wanilii – wszystkie mydła Cien z tej serii mają dobre składy, piękne zapachy, super się pienią i nie przesuszają skóry. A do tego są bardzo tanie. Mydła Cien dostępne są w sklepach sieci Lidl. 
  • Alterra – Mydło w płynie Bawełna i Oliwka – kremowe, bardzo delikatne, odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry mydło w płynie z dobrym składem w atrakcyjnej cenie. Dostępne w Rossmannie.

A co z płynami antybakteryjnymi? Stosować, czy nie?

Stosować, ale tylko wtedy, gdy nie mamy możliwości umycia rąk wodą z mydłem. Płyny antybakteryjne są bardzo skuteczne, a za ich działanie odpowiada wysoko stężony alkohol. Jak pewnie wiecie, alkohol etylowy przesusza skórę, dlatego lepiej nie sięgać po produkty, które go zawierają zbyt często. A jeśli musimy stosować taki płyn kilka, czy kilkanaście razy dziennie, wybierzmy produkt, który zawiera w składzie nawilżającą glicerynę i pamiętajmy o używaniu kremu do rąk.

Płyny antybakteryjne do rąk z dobrym składem

 

 

Jak dbać o dłonie, żeby nie ich nie przesuszyć?

Krem do rąk to nasza największa broń w walce o to, aby mieć gładkie, nawilżone i zadbane dłonie. Jego zadaniem jest tworzenie na skórze bariery ochronnej i zabezpieczenie jej przed utratą wilgoci. Dobry krem do rąk pomaga też w szybkiej regeneracji podrażnionej i przesuszonej skóry.

Aby krem do rąk był skuteczny, w jego składzie warto szukać takich składników, jak:

  • oleje i masła roślinne (np. masło shea),
  • gliceryna roślinna,
  • alantoina,
  • pantenol,
  • mocznik,
  • ekstrakt z aloesu,
  • ekstrakt z drożdży,
  • probiotyki i prebiotyki,
  • witaminy i aminokwasy.

W przypadku dłoni narażonych na częste stosowanie żeli i płynów antybakteryjnych niezbędne mogą okazać się też parafina i silikony, które tworzą zdecydowanie skuteczniejszą warstwę okluzyjną, niż oleje roślinne.

Kremy do rąk z dobrym składem, które warto mieć na uwadze

 

Krem do rąk stosujemy kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Idealnie by było, gdyby trafiał na nasze dłonie po ich każdorazowym umyciu. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie jest to takie proste i sama sięgam po krem do rąk maksymalnie 2-3 razy dziennie. Na szczęście dzięki myciu rąk łagodnymi mydłami, skóra moich dłoni ma się dobrze. Jednak nie zawsze tak było i przez wiele lat zmagałam się z bardzo intensywnym przesuszaniem się rąk i ich podrażnieniami w sezonie jesienno-zimowym. Przetestowałam wówczas chyba wszystkie możliwe sposoby na szybką i skuteczną regenerację przesuszonych dłoni. Nie wszystkie przypadły mi do gustu, dlatego dzielę się z Wami tylko tymi, które naprawdę dawały radę i dzięki którym moje dłonie szybko odzyskiwały ładny i zdrowy wygląd. W tej chwili każdy z tych zabiegów stosuję od czasu do czasu, gdy widzę, że moje dłonie wymagają czegoś więcej, niż tylko krem do rąk.

Skuteczne sposoby na regenerację przesuszonych dłoni

Peeling dłoni to bardzo fajny sposób na usunięcie przesuszonego, łuszczącego się naskórka. Po peelingu skóra na dłoniach staje się bardziej gładka i miękka, łatwiej ją nawilżyć. Peeling robię sama, na bazie oleju roślinnego, który akurat mam pod ręką (najczęściej jest to oliwa z oliwek) i cukru. Zdarza mi się też złuszczać naskórek z rąk peelingiem z kawy (na bazie oleju kokosowego lub oliwy z oliwek). Po peelingu zawsze nakładam na dłonie solidną warstwę kremu i masuję, aż się wchłonie albo olej roślinny (ostatnio jest to olej z nasion pomidora Mafka). Po olej sięgam najczęściej wtedy, gdy poza przesuszeniem dłoni, zmagam się też z podrażnieniami skóry. Olej pozostawiam na rękach ok. 15-20 minut, następnie zmywam go z rąk delikatnym mydłem.

Kąpiel dłoni w ciepłej oliwie z oliwek to chyba mój ulubiony sposób na SPA dla dłoni. Taka kąpiel jest bardzo relaksująca, do tego pomaga pobyć kilka minut offline, bo uniemożliwia korzystanie z telefonu 😉 Do lekko podgrzanej oliwy dodaję często też miód, który jest naturalnym składnikiem nawilżającym. Zamiast oliwy używam czasami inne oleje, np. arganowy, który super łagodzi podrażnienia i wzmacnia barierę ochronną naskórka lub olej ze słodkich migdałów. Po trwającej 20-30 minut kąpieli osuszam dłonie ręcznikiem papierowym i wklepuję w nie niewielką ilość kremu do rąk.

Regenerująca maseczka. Kiedyś, gdy miałam na to więcej czasu, robiłam różnego rodzaju maseczki, których zadaniem było nawilżenie dłoni i zregenerowanie uszkodzonego naskórka. Do ich przygotowania używałam najczęściej olej roślinny, który akurat miałam pod ręką, żółtko jaja i miód. Czasami do maseczki trafiały też zmielone płatki owsiane, jogurt naturalny lub biała glinka. W tej chwili maseczki do rąk zastępuje mi po prostu krem, który nakładam na dłonie grubszą warstwą, owijam folią i zostawiam do czasu, aż całkowicie się wchłonie.

Dobra pielęgnacja sekretem zadbanych dłoni

Jak widzicie, moje sposoby na regenerację przesuszonych dłoni są bardzo proste, a ich podstawę stanowi tak naprawdę pielęgnacja, której celem jest zapobieganie przesuszeniu i podrażnieniu skóry.

Podsumowując dzisiejszy wpis, chciałabym jeszcze raz podkreślić najważniejsze rzeczy, które w nim zawarłam. Będzie to taka mini-pigułka zawierająca podstawy pielęgnacji dłoni narażonych na przesuszenie przez ich częste mycie i dezynfekcję. 

-> Chcąc uniknąć przesuszenia dłoni:

  • myjemy ręce ciepłą, ale nie gorącą wodą i używamy mydło z łagodnym składem,
  • płyn dezynfekujący stosujemy tylko wtedy, gdy nie mamy możliwości umycia rąk wodą i mydłem,
  • po umyciu rąk osuszamy je czystym i suchym ręcznikiem, pamiętając o skórze między palcami,
  • tak często, jak to możliwe, smarujemy dłonie kremem do rąk,
  • wybieramy krem do rąk, który zawiera m.in. ochronne oleje i masła roślinne, glicerynę, mocznik, witaminy, aminokwasy, probiotyki, prebiotyki, pantenol i alantoinę.

-> Chcąc zregenerować przesuszone dłonie:

  • myjemy ręce delikatnymi mydłami na bazie olejów roślinnych,
  • złuszczamy przesuszony naskórek peelingiem na bazie oliwy z oliwek i cukru,
  • moczymy dłonie w kąpieli z ciepłej oliwy z oliwek,
  • nakładamy na dłonie kojący kompres z oleju roślinnego lub łagodzącą maseczkę,
  • kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie wcieramy w ręce dobry krem do rąk.

A jak Wy dbacie o swoje dłonie? I jakie sposoby na regenerację przesuszonych dłoni stosujecie? 

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

Wypadanie włosów. Jak sobie poradzić z tym problemem? Wcierki, pielęgnacja, dieta, suplementacja.

Dobre kremy z filtrami do twarzy, ciała i dla dzieci – ponad 60 propozycji z polskich sklepów

Kosmetyki naturalne na jesień i zimę 2020 – moja wishlista

15 thoughts on “Jak dbać o dłonie podrażnione częstym myciem i dezynfekcją? Skuteczne sposoby na regenerację przesuszonych dłoni”

  1. oj tak – teraz faktycznie dłonie są mocno podrażnione i stale trzeba się nawilżać bo skóra będzie się robić jeszcze słabsza i trudniej się będzie goiła.

  2. ja cierpię podwójnie bo mam azs i moja skóra i tak ciągle jest bardzo delikatna, wrażliwa i mam rany cały rok. teraz przy tej wzmożonej dezynfekcji jest jeszcze trudniej i naprawdę już smaruję się wszystkim co możliwe a te kremy znikają mi w dłoniach po sekundzie… :/

  3. A korzystał ktoś z Was może już z tego produktu http://perfecta-kosmetyki.pl/cosmetic/total-s-o-s-glicerynowe-rekawiczki-intensywnie-nawilzajacy-krem-do-rak-paznokci-i-skorek-5-gliceryna/ ? Total S.O.S. od Perfecta? Z opisu brzmi rewelacyjnie pomaga utrzymać prawidłową równowagę mikroflory skóry, tworząc szóstą – ochronną warstwę naskórka. Dodatkowo odżywia, niweluje suchość i ściągnięcie skóry. Po tej codziennej dezynfekcji teraz, to chyba jak znalazł produkt

  4. spróbujcie sobie moczyć i smarować dłonie taką papką z lnu. wystarczy zaparzyć len mielony, w proporcji aby był dość gęsty i w takiej papce właśnie jak w maseczce potrzymać dłonie około 30 minut. mnie bardzo pomaga taki nawilzający zabieg domowego spa 🙂

  5. Teraz faktycznie o dłonie należny szczególnie dbać. U mnie nie może zabraknąć mydła w płynie do rąk Cien Food For Skin i uwielbiam wszystkie warianty zapachowe z tej serii. Mam też płyn antybakteryjny Nacomi, jest świetny i w dodatku nie śmierdzi tak jak niektóre płyny czy żele antybakteryjne ?

  6. Super blog, nie wiem jak to się stało, że dopiero teraz na niego trafiłam, ale przeczytałam prawie wszystko:) Bardzo ciekawi mnie temat Norwegii (poza innymi, też super ciekawymi), szczególnie pod kątem edukacji – od przedszkola do szkoły średniej. Jeśli mogłabyś podzielić się swoimi doświadczeniami, to będzie super! Pozdrawiam i wszystkiego dobrego.

  7. Osobiście uwielbiam mydła i kremy marek Yope i Alterra, ta pierwsza stawia nie tylko na naturalne, delikatne składniki, ale też na niebanalne kompozycje zapachowe, co mi osobiście bardzo odpowiada (kuchenne mydło goździkowe – moje ulubione!).

  8. u mnie dodatkowo azs się przez tą dezynfekcję odzywa i już ledwo funkcjonuję… jestem praworęczna i prawa ręka właśnie pęka mi do krwi… nie radzę sobie i juz mam dosyć tych wszystkich środków, a co dopiero będzie jak przyjdzie zima i mróz…

  9. Płyny antybakteryjne to często 70% alkoholu etylowego, który nie tylko rozpuszcza powłokę wirusów, ale działa niszcząco na naszą skórę. Warto wybrać produkty z aloesem czy prowitaminą b5. Podrażnienia skóry staną się chyba nieodłącznym elementem dla wielu z nas. Z jednej strony mamy podrażnione dłonie od płynów antybakteryjnych, a z drugiej strony możemy mieć podrażnienia i uczulenia od maseczek jednorazowych.

  10. Ostatnio walczę z problemem przesuszonej skóry na dłoniach ;( Najbardziej przesusza mi się skóra między palcami. Dlatego dobry krem do rąk to element obowiązkowy w mojej torebce 🙂 Do tego rękawiczki, a także mycie naczyń w rękawiczkach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close