Oleje roślinne w pielęgnacji skóry – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat

Tak, jak zapowiadałam we wpisie o produktach, od których warto rozpocząć naturalną pielęgnację , chciałabym rozwinąć temat olejów roślinnych. Dzisiaj będą to oleje roślinne w pielęgnacji skóry. Z wpisu dowiecie się, jakie są rodzaje olejów roślinnych, jakie mają właściwości i jak używać oleje roślinne w pielęgnacji skóry. 

Co powinniśmy wiedzieć o olejach roślinnych? Myślę, że każdy, kto stosuje oleje roślinne w pielęgnacji skóry i włosów, udzieliłby na to pytanie bardzo rozbudowanej odpowiedzi. Ja też. Dlatego nie odpowiem Wam jednym zdaniem, tylko rozbiję swoją odpowiedź na kilka akapitów. W każdym omówię oddzielne zagadnienie, tak aby przyswojenie tego, co powinniśmy wiedzieć o olejach, było łatwe i zrozumiałe.

Oleje roślinne w pielęgnacji skóry

Często słyszę określenie, że oleje roślinne to prawdziwy dar natury dla naszej skóry. I trudno nazwać mi to stwierdzenie górnolotnym i się z nim nie zgodzić. Oleje roślinne, składem chemicznym zbliżone do warstwy tłuszczowej naszej skóry, są przez nią bardzo dobrze przyswajane i mogą przenikać w jej najgłębsze warstwy. Dostarczają to, czego skóra potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować i dobrze wyglądać – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, w tym witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Nie uczulają, nie wywołują podrażnień. Mogą być stosowane do pielęgnacji każdego typu cery, skóry całego ciała i włosów. Ale żeby służyły dobrze, trzeba wiedzieć, po jaki olej sięgnąć.

Przeczytaj: Olej z czarnuszki na piękną skórę i lepszą odporność.

Jak dopasować olej do typu cery?

To jedno z pytań, które często od Was słyszę. I bardzo się cieszę, że o to pytacie! Nie ma jednego oleju, który będzie idealnie służył każdemu typowi cery. I chociaż z reguły oleje nie szkodzą, to źle dobrane mogą zapychać pory skóry, albo po prostu nie działać tak, jakbyśmy tego oczekiwali. I dlatego ważne, żeby przed zakupem oleju wiedzieć, który będzie dla naszej skóry dobry, a który lepiej zostawić w sklepie.

Oleje roślinne najczęściej dzieli się na:

  • schnące
  • półschnące
  • nieschnące

Podstawą tego podziału jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne naszej skórze do prawidłowego funkcjonowania. Im kwasów więcej, tym lepiej. Jednak z punktu widzenia typu naszej cery, bardzo duża ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie zawsze jest dobra.

  • Cera sucha – najlepszymi olejami do cery suchej są oleje nieschnące, w których znajduje się nie więcej niż 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to oleje o dość gęstej konsystencji, które mogą długo się wchłaniać. Ale to właśnie takie oleje zapewniające suchej skórze wymagany poziom nawilżenia. Oleje nieschnące dobrze sprawdzając się też w pielęgnacji cery dojrzałej.
  • Cera mieszana i normalna – w pielęgnacji tego typu cery najlepsze są oleje półschnące. Zawierają one nie mniej niż 20% i nie więcej niż 50 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają dość lekką konsystencję, dobrze się wchłaniają, a na skórze nie pozostaje tłusta, oleista powłoka.
  • Cera tłusta i trądzikowa – najlepszymi olejami do pielęgnacji tego typu cery są oleje schnące, czyli oleje o bardzo lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają. Są to oleje, które w składzie zawierają ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Domyślam się, że sam podział olejów na schnące, półschnące i nieschnące może niewiele wyjaśniać. Dlatego przygotowałam też ściągę, która przyporządkowuje oleje do poszczególnych grup.

  • Schnące: olej z dzikiej róży, olej lniany, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki, olej z pestek winogron, olej z rokitnika.
  • Półschnące: olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej z pestek moreli, olej z krokosza.
  • Nieschnące: olej awokado, olej makadamia, olej kokosowy, olej z pestek dyni, oliwa z oliwek.

Oleje są łagodne dla naszej skóry, nie powodują podrażnień i reakcji alergicznych (o ile nie mamy alergii na roślinę, z której olej został pozyskany). Możemy stosować je do pielęgnacji nawet bardzo wrażliwej skóry, dzieci i niemowląt, przy atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy.

A co z cerą problematyczną – naczynkową i skłonną do zapychania?

Jedną z bardzo ważnych kwestii, na które chcę Was wyczulić jest komedogenność olejów roślinnych. Oleje komedogenne, to oleje, które mogą zapychać pory skóry, przyczyniając się do powstawania zaskórników. Powinniście na nie uważać, jeśli macie cerę tłustą, trądzikową lub mieszaną, która również może mieć tendencję do zapychania. Oleje o wysokim potencjale komedogennym to te, które mają wysoką zawartość kwasu oleinowego. Mając kapryśną i skłonną do niedoskonałości cerę, lepiej ich unikać.

Oleje odpowiednie do cery skłonnej do zapychania:

  • jojoba,
  • z wiesiołka,
  • lniany,
  • olej z pachnotki,
  • z czarnej porzeczki,
  • olej z pestek malin,
  • konopny,
  • olej z ogórecznika

Oleje nieodpowiednie do cery skłonnej do zapychania:

  • kokosowy
  • palmowy
  • z krokosza
  • olej z orzecha laskowego
  • z pestek brzoskwini
  • olej z kiełków pszenicy

Warto uważać też na olej ze słodkich migdałów, olej makadamia i olej awokado.

A co z cerą naczynkową? Wszystko oczywiście zależy od tego, czy mamy cerę suchą i naczyniową, czy może tłustą, która również ma tendencję do rozszerzonych i pękających naczynek. Dlatego wybierając olej do cery naczynkowej, sięgamy po olej dopasowany do typu cery, który będzie jednocześnie zawierał dużą dawkę witaminy C.

Oleje do cery naczynkowej:

  • olej z dzikiej róży
  • z nasion czarnej porzeczki
  • olej z nasion truskawki
  • z pestek malin
  • z marakui
  • olej rokitnikowy
  • z pestek granatu
  • winogronowy
  • z ogórecznika lekarskiego

Jak kupić dobry olej roślinny do pielęgnacji skóry?

Dobry olej roślinny to olej nierafinowany, tłoczony na zimno, zamknięty w butelkę z ciemnego szkła i pozbawiony jakichkolwiek dodatków.

W sprzedaży dostępne są zarówno oleje nierafinowane, jak i oleje rafinowane. Ważne, żebyśmy wybierali te pierwsze, dużo cenniejsze dla naszej skóry. Oleje rafinowane są poddawane dodatkowym procesom oczyszczania, do których stosuje się substancje chemiczne. Ma to na celu uzyskanie jak największej ilości oleju, z jak najmniejszej ilości surowca. Oleje rafinowane są tańsze, nie mają charakterystycznego dla olejów nierafinowanych zapachu i są pozbawione części ich właściwości. Czyli działają słabiej, niż oleje nierafinowane.

Informacja o tym, czy olej jest rafinowany, czy nierafinowany, znajduje się na etykiecie. Powinna być tam również informacja o tym, że olej jest tłoczony na zimno. Oleje zimnotłoczone to oleje najbardziej wartościowe i najlepsze jakościowo. Pamiętajcie, że w procesie podgrzewania mogą tracić swoje właściwości.

Jeśli chcecie być pewni wysokiej jakości oleju, wybierajcie oleje certyfikowane, czyli te, których surowce pochodzącą z upraw ekologicznych lub organicznych.

Kupując olej roślinny do pielęgnacji skóry, warto też zwrócić uwagę na jego opakowanie oraz warunki przechowywania. Oleje roślinne kupujemy w szklanych butelkach. Zawsze! Najlepiej, jeśli szkło jest ciemne, a olej dodatkowo jest zabezpieczony przed działaniem światła papierowym kartonikiem. Większość olejów jest światłoczuła i dlatego powinna być chroniona przed bezpośrednim działaniem słońca oraz światła sztucznego.

Jeśli chodzi o przechowywanie olejów, to być może zauważyliście już, że w wielu sklepach ze zdrową żywnością, czy sklepach zielarskich, oleje stoją w lodówce. Jest to ważne, np. w przypadku oleju lnianego i warto zwracać na to uwagę. Informacji na temat przechowywania olejów szukajcie u sprzedawców i w opisach olejów w sklepach internetowych. Pamiętajcie o tym, że olej przechowywany w odpowiedni sposób nie zjełczeje i nie straci swoich właściwości.

Sprawdź, gdzie kupować oleje, glinki i hydrolaty: Lista sklepów z półproduktami kosmetycznymi

Parafina to też olej

Parafina, czyli olej mineralny, może być częstym, choć niechcianym dodatkiem do kupowanych przez nas olejów. Możemy natknąć się na nią zwłaszcza w drogeriach, kupując produkty o nazwie olejek. Olejek arganowy do twarzy, olejek do masażu, olejek do kąpieli itp. to kosmetyki, które z czystymi olejami roślinnymi nie powinny być utożsamiane. Jeśli nie parafina, to prawdopodobnie znajdują się tam silikony, a także perfumy i konserwanty. Dlatego zawsze czytajcie etykiety i pamiętajcie: czyste oleje roślinne nie zawierają w składzie (INCI) żadnych dodatkowych substancji. Wyjątkiem może być jedynie roślinny konserwant, którego rolę pełni olejek eteryczny, np. z rozmarynu. I jeszcze kwestia nazwy. Oleje roślinne w czystej postaci nie są nazywane przez producentów olejkami. Nazwa olejki zarezerwowana jest dla olejków eterycznych. Olejkami nazywa się też mieszanki olejów roślinnych z wyciągami roślinnymi i olejkami eterycznymi.

Sposoby na wykorzystanie oleju w pielęgnacji twarzy

Po dość długiej części teoretycznej, czas na część przyjemniejszą, czyli jak stosować oleje roślinne w pielęgnacji skóry. W pierwszej kolejności – stosowanie olejów do pielęgnacji twarzy.

  • Demakijaż. Oleje doskonale radzą sobie z rozpuszczaniem i usuwaniem ze skóry makijażu. Polecam wypróbować olej zwłaszcza do demakijażu oczu. Olej nie tylko usunie pozostałości makijażu, ale też odżywi rzęsy i nie podrażni oczu.
  • Oczyszczanie skóry. Metoda oczyszczania skóry olejami, tzw. OCM być może jest już Wam znana. Bardzo lubię ten sposób oczyszczania skóry. Oleje nie podrażniają skóry, nie naruszają jej naturalnej bariery ochronnej, nie wysuszają i nie przyczyniają się do nadprodukcji sebum. Za to dokładnie oczyszczają, odtykają pory, zmiękczają i nawilżają skórę. Łagodzą też stany zapalne i podrażnienia. Do OCM potrzebna jest nam mieszanka olejów, której podstawą będzie olej rycynowy oraz wybrany olej. U mnie jest to olej z pachnotki. Poza tym potrzebujemy też mięciutki, ale chłonny ręczniczek i miskę z ciepłą wodą. Zanim przystąpię do oczyszczania skóry twarzy, zmywam najpierw makijaż z oczu (oczywiście olejem). Następnie, zgodnie z zasadami OCM, wmasowuję w skórę olej i przykładam do twarzy ciepły ręcznik, odciśnięty z nadmiaru wody. Powtarzam tę czynności 2-3 razy, po czym dokładnie osuszam twarz.
    OCM jest bardzo przyjemnym i relaksującym zabiegiem oczyszczania twarzy, po którym skóra jest odprężona, oczyszczona i ukojona. Więcej o tej metodzie przeczytasz w tym wpisie: OCM – wszystko co warto wiedzieć o oczyszczaniu twarzy olejami.
  • Nawilżanie skóry. Oleje roślinne wspaniale nawilżają, zmiękczają, wygładzają i odżywiają skórę. Dostarczają jej cenne witaminy: A, C, E, niezbędne kwasy tłuszczowe, składniki mineralne. Koją podrażnienia, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Mogą zastąpić krem do twarzy, jest jednak jedno ale…Nawilżająca moc olejów roślinnych nie przenika do najgłębszych warstw skóry. Oleje nie mają właściwości higroskopijnych i zabezpieczają jedynie skórę przed odparowywaniem wody. Chcąc zapewnić skórze nawilżenie za pomocą oleju, stosujemy go w połączeniu z kwasem hialuronowym, naprzemiennie z kremem lub nawilżającym serum.
  • SOS na niedoskonałości. Oleje możemy wykorzystywać jako kojący i łagodzący opatrunek, np. w przypadku poparzeń słonecznych. Dobrze sprawdzają się też pielęgnacji ust i leczenie doskwierających zwłaszcza zimą spękań i zajadów, a także w przypadku ropnych wyprysków (niezastąpiony w leczeniu niedoskonałości jest olej tamanu).
  • Rozjaśnianie przebarwień. Oleje bogate w witaminę C, a szczególnie olej z dzikiej róży, mogą przyczyniać się do rozjaśniania przebarwień po opalaniu, plam pigmentacyjnych i blizn.
  • Wzmocnienie działania kremu. Jeśli nie chcecie stosować oleju bezpośrednio na skórę, możecie dodać go do ulubionego kremu do twarzy i wzmocnić w ten sposób jego działanie.
  • Do domowych maseczek. Oleje doskonale uzupełniają skład domowych maseczek do twarzy. Możemy mieszać je niemal ze wszystkim, ale pamiętajcie, że oleje nie łączą się z wodą 🙂
  • Odżywienie rzęs. Pisząc o demakijażu za pomocą oleju, wspomniałam już o tym, że olej odżywia rzęsy. Regularnie stosowany może przyczyniać się do wzmocnienia i zagęszczenia rzęs, przyspieszyć ich wzrost i zapobiec ich uszkodzeniom.
  • Masaż twarzy. Nie wszystkie oleje z racji swojej konsystencji nadają się do masażu, bo za szybko się wchłaniają i wysychają. Jednak oleje można ze sobą łączyć i nic nie stoi na przeszkodzie, aby do masażu stosować mieszanki przygotowane z olejów bazowych (o nieco cięższej konsystencji) z olejami lekkimi i szybko się wchłaniającymi.
  • Krem pod oczy. Oleje możemy stosować także jako krem pod oczy. Zasady stosowania są takie same, jak przy stosowaniu olejów do nawilżania twarzy.

Jak stosować oleje roślinne do pielęgnacji ciała?

Oleje roślinne, stosowane do pielęgnacji ciała, wpływają na zmiękczenie, nawilżenie i wygładzenie skóry, poprawiają elastyczność, jędrność i łagodzą podrażnienia. Jak je stosować?

  • Do kąpieli. Olej nie rozpuszcza się w wodzie i z nią nie miesza. Możemy dodawać jednak olej do kąpieli, co wpłynie na nawilżenie i zmiękczenie skóry. W roli oleju do kąpieli dobrze sprawdza się olej kokosowy, który nie tylko natłuszcza skórę, ale i ładnie pachnie. Kąpiele z dodatkiem oleju polecam jeśli macie bardzo suchą skórę.
  • Do masażu. Podobnie, jak w przypadku masażu twarzy, oleje wymagają często połączenia z olejami o gęstszej konsystencji. Masaż z użyciem olejów roślinnych może wpływać na ujędrnienie skóry, wspomóc likwidację rozstępów i wygładzić skórę.
  • Do nawilżania ciała. Stosując olej do nawilżania ciała po kąpieli, najlepiej robić to na jeszcze lekko wilgotną skórę.
  • Do peelingu. Oleje są doskonałą podstawą domowych peelingów. Możemy mieszać je z solą, cukrem, kawą, płatkami owsianymi, mąką z ciecierzycy itp. W peelingach najlepiej sprawdzają się olej kokosowy i masło shea, czyli oleje, które w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję.
  • Do kąpieli dłoni i stóp. Zmiękczająca i wygładzająca skórę kąpiel stóp oraz nawilżająca kąpiel dłoni z użyciem oleju roślinnego (np. podgrzanej oliwy z oliwek) to jeden z moich ulubionych sposobów na pielęgnacji tych części ciała.
  • Do zmiękczania skórek i wzmacniania paznokci. Możemy wcierać też olej w skórki wokół paznokci, a także w samą płytkę paznokcia. Sprzyja to wzmocnieniu płytki paznokcia i zmniejsza jej podatność na złamania i uszkodzenia, oraz zmiękcza i wygładza skórki.
  • Do łagodzenia podrażnień po opalaniu i depilacji. Większość olejów wykazuje działanie łagodzące i kojące. Sprzyja regeneracji skóry, łagodzi swędzenie i pieczenie, zmniejsza zaczerwienie i przyspiesza gojenie drobnych ran i otarć.
  • Do ochrony skóry przed działaniem promieniowania UV. Oleje roślinne zawierają naturalne filtry UV i pewnie nie raz słyszeliście o tym, że można zastąpić nimi kremy ochronne. Nie jest to prawdą. Owszem, olej wspomaga ochronę przed promieniowaniem UV, ale nie jest to ochrona kompleksowa. Dlatego decydując się na stosowanie olejów w ochronie przeciwsłonecznej, pamiętajcie też o kremach z filtrami.

Przekonaj się, czy olej może przesuszyć skórę i sprawdź, jak temu zapobiec.

Gdzie kupić dobry olej?

Na sam koniec zostawiłam pytanie, które często mi zadajcie. Sama kupuję oleje w sklepie internetowym, w którym zaopatruję się w większość stosowanych kosmetyków naturalnych. Oleje możecie kupić też w aptekach, sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością i z tego co słyszałam (ale nie widziałam) także w drogeriach. Dobre jakościowo oleje, które mogę polecić mają w ofercie marki Etja, Your Natural Side, Organique, Avebio (nie wiem dlaczego nazywają oleje olejkami), Bio Logical, Alepia, Planeta Organica. Popularne są też oleje pochodzące ze sklepów zajmujących się sprzedażą surowców i półproduktów kosmetycznych: Biochemia Urody, Zrób Sobie Krem, Calaya i Ecospa, jednak sama nie miałam okazji ich wypróbować.

Mam nadzieję, że tym wpisem udało mi się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości dotyczące olejów i ich stosowania w pielęgnacji twarzy i skóry całego ciała. Jak widzicie, jest to bardzo złożony i trudny do omówienia temat, dlatego jeśli macie jakieś pytania, które pojawiły się po przeczytaniu tego wpisu, piszcie śmiało. Dajcie też znać, czy stosujecie już oleje i jak się u Was sprawdzają.

A jeśli uważacie mój wpis za przydatny, udostępnijcie go znajomym. Za każde udostępnienie pięknie dziękuję! :*

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

Naturalne antybiotyki, które mamy w kuchni + przepis na super syrop na odporność, kaszel i przeziębienie

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

Zero waste w moim domu – sukcesy, porażki i 50 sposobów na to, by śmiecić mniej

Domowa kapusta kiszona krok po kroku + przepis na surówkę z kapusty kiszonej z jabłkiem i marchewką

36 thoughts on “Oleje roślinne w pielęgnacji skóry – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat”

    1. Witaj Moniko 🙂 Na trądzik różowaty mogę polecić na pewno olej z marakui, który oprócz witaminy C, zawiera też witaminę K. Dobrym wyborem, o ile nie najlepszym, jest też macerat z nagietka. Macerat to wyciąg z kwiatów nagietka zalany olejem, np, słonecznikowym, albo oliwą z oliwek, czyli produkt 100% naturalny, łagodny dla skóry i skuteczny w działaniu 🙂 Możesz zrobić go sama, jednak o tej porze roku jest to trudne, więc polecam kupić gotowy macerat w sklepie z półproduktami kosmetycznymi. Pozdrawiam 🙂

  1. Ja olejów tylko do ciała jak na razie używam, ale widzę, że zastosowanie jest o wiele szersze! Kusi mnie to OCM, ale to bym musiała się jeszcze w to zagłębić 😉

  2. OCM to świetna metoda oczyszczania twarzy, nie wiem czemu wcześniej jej nie zaczęłam stosować tylko dopiero od miesiąca ale rezultaty już są 🙂 Mój ulubiony olej do cery mieszanej to sojowy – nie jest tłusty i włchania się szybciej niż z awokado, który do mojej cery się nie nadaje bo ją zapycha. Oleje: konopny, z pachnotki i z wiesiołka mnie zainteresowały 🙂 Następnym razem wypróbuje któryś z nich.

  3. Wow, ile cennych informacji. Zdecydowanie wyczerpałaś temat. Z miłą chęcią zapisuję sobie artykuł na przyszłość. Oleje bardzo lubię, używam do pielęgnacji ciała, ale również do mycia twarzy. Szukam od jakiegoś czasu czegoś naturalnego pod oczy. Może wiesz, który olej byłby do tego najlepszy?

  4. Ale się napracowałaś. Prawdziwa z Ciebie blogowa wikipedia. Uwielbiam i stosuję olejki, ale nie zwracam aż tak bardzo uwagi na szczegóły, które podałaś. To pewnie dlatego, że mi służą i nie powodują żadnych problemów, no ale teraz mogę podejść do tematu bardziej świadomie. Dzięki.

  5. Ja jestem wielką fanką sławnego już oleju arganowego. Bardzo dobrze działa na moją cerę, Goi skórę, jest szał 🙂 Dobrze też sobie radzi jako balsam do ciała. Używam też kokosowego – dobrze zmywa makijaż 🙂

  6. Szczerze mówiąc, jesteśmy w szoku, że oleje mają aż tyle zastosowań! Jak zwykle, bardzo rzetelnie opracowałaś temat, a nas zainteresowałaś tematem. Będziemy musiały rozejrzeć się za olejami, choć poczekamy na część dotyczącą ich stosowania do włosów, bo ta dziedzina chyba bardziej nas interesuje.

  7. Świetny wpis! Zastanawiam się tylko, czy można gdzieś znaleźć całościowy podział olei wg schnięcia. Mam na mysli to, że np. przy naczynkach przywołujesz oleje, których nie wymieniłaś przy pierwszym trójpodziale – a to też by było przydatne, jeśli np. mam cerę tłustą, wrażliwą i naczynkową (nb. w zasadzie każda cera tłusta jest nadreaktywna i odwodniona… Więc tym bardziej oleje się przydadzą).

    1. Nie wiem, jak to możliwe, ale Twój komenatrz wyświetlił mi się dopiero dzisiaj…Co do podziału olejów – nie wiem, czy jest gdzieś aż tak dokładny, jaki Cię interesuje i sama chętnie bym taki podział poznała. Ale do cery tłustej, wrażliwej i naczyniowej idealny będzie olej z orzechów laskowych – tego jestem pewna 🙂

      1. Super! Taka informacja mnie satysfakcjonuje. W tej chwili używam z pestek malin, i jest ok, ale nie ma jakichś spektakularnych efektów. Rozumiem, że laskowy powinien takie dać? 😉

  8. Cześć!:) Szukam porady onnośnie oleju z orzechów laskowych. Wyczytałam w internecie, że wzmacnia ścianki naczyń krwonośnych, czy to prawda? I czy ten przykładowy olej nada się do cery mieszanej? Pozdrawiam:)

    1. Justyno, bardzo przepraszam, że odpowiadam po miesiącu, ale Twój komenatrz mi umknął i dopiero go przeczytałam. Tak, olej z orzechów laskowych wmzacnia ściany naczyń krwionośnych i jest jednym z tych, które poleca się do cer naczyniowych i wrażliwych oraz łojotokowych i tłustych. Myślę, że śmiało możesz wypróbować go przy cerze mieszanej.
      Pozdrawiam 🙂

  9. Wow, super wyczerpujący artykuł! Dla mnie NAJważniejsze jest to:

    “Oleje nie mają właściwości higroskopijnych i zabezpieczają jedynie skórę przed odparowywaniem wody. Chcąc zapewnić skórze nawilżenie za pomocą oleju, stosujemy go w połączeniu z kwasem hialuronowym, naprzemiennie z kremem lub nawilżającym serum.”

    Bardzo wiele osób zachłystuje się olejami, co kończy się efektem odwrotnym do zamierzonego…

    1. CześćKasiu, dziekuję za komentarz 🙂

      To prawda, że utarło się już przekonanie, że oleje nawilżają i głównie do tego służą. A później jest wielkie rozczarowanie, bo przez jakiś czas było okej, a później olej wysuszył mi skórę 🙂

  10. Witam, kupiłam kilka dni temu olej firmy Etja, posmarowałam buzie i w sumie prawie nie czuje zapachu oleju – nie mogę się doszukać – ale to chyba sa oleje rafinowane? Akurat użyłam z wiesiołka i coś mi nie pasuje.

  11. Wyczerpałaś chyba całkowcie temat olejów 😉 mnóstwo przydatnej wiedzy. U mnie jak na razie sprawdziły się : konopny, jojoba, czarnuszka i ogórecznik. Pewnie będę testowac jeszcze inne. Arganowy i tamanu mnie zapychały, nie polubieliśmy się 🙁 Ocm zastosowałam 2 razy awaryjnie przy braku specyfiku do oczyszczania twarzy, jojoba zmył makijaż twarzy i oczu.

  12. Niestety nie mogę zgodzić się z tym, że należy łączyć oleje ze specyfikami do opalania. Olejek z pestek malin ma świetny filtr i nie trzeba stosować rakotwórczych specyfiowów. Zresztą filtry przez Panią wspomniane nie chronią przed promieniowaniem UVA tylko UVB, które produkuje witaminę D POTRZEBNĄ nam do życia.

  13. Ja do pielęgnacji twarzy używam olejków eterycznych. Obecnie mam olejek paczuli od damai, który świetnie nawilża moją skórę. Do tego mam trochę blizn po trądziku a on je super wygładza. Super jest też jak doda się go kąpieli – fajnie wycisza i relaksuje. Do tego mam pewność, że jest całkowicie naturalny, bo damai mają informację o wszystkich najważniejszych certyfikatach na stronie.

  14. Hej :p Nałożyłam wczoraj na twarz najpierw hydrolat a następnie krem z olejem tamanu i po jakiś 2 h nadal miałam taką cienką warstwę tego na twarzy ;/
    krem mam sprawdzony, który się wchłania i nwm czy rezygnować czy po prostu jeszcze spróbować nałożyć zamiast z kremem to z żelem hialuronowym ? Co sadzisz ?

  15. w jaki sposób połączyć 3 lub 4 oleje żeby otrzymać 1 superolej? 🙂
    ew. gdzie szukać metod łączenia składników?

  16. Za twoją namową się skusiłam na olej z awokado i póki co – jestem zadowolona. 🙂 jest tłusty, ale szybko się wchłania i nie mam uczucia suchej skóry. 🙂 Mam tylko jedno pytanie.. Czy do wieczornej pielęgnacji – powinnam nakładać olejek po nałożeniu kremu do twarzy, czy odwrotnie? Ponoć to ma znaczenie dla skóry. 🙂

  17. Dziewczyny sprobujcie olejku arganowego bio agadir. ja zamawiam z domiuroda .pl. Moja skora po regularnym stosowaniu przeszla ogromna transformacje! Zaden inny produkt drogeryjny by mi tak nie pomogl.

  18. Oleje roslinne juz dawno temu staly sie niezbednikiem naturalnej pielegnacji. Posiadaja wiele drogocennych wlasciwosci i z powodzeniem zastepuja inne kosmetyki. Ktory olej jest odpowiedni do Twojego rodzaju skory? Ktory z nich jest najbardziej uniwersalny, od czego zaczac i jak je wybierac? O tym dowiecie sie z tego artykulu.

  19. Droga Olgo, dziękuję za świetny, wyczerpujący, ale nie przegadany wpis! Często sięgam po oleje, im jestem starsza, tym lepiej mi służą. Zwłaszcza mojemu ciału i włosom, a ostatnio nawet cerze (mam 50 lat, moja skóra coraz bardziej chce pić i jeść :). Uwielbiam ich zapach, lubię mieć świadomość, że używam czegoś, co jest czystą naturą.
    Olgo, mam pytanie: czy zlanie do jednej butelki oleju jojoba i arganowego nie wpłynie na ich jakość? I w ogóle: czy oleje można mieszać ze sobą, a jeśli tak, to czy dowolnie? Podpowiedz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close