Zdrowe, pyszne i pożywne śniadanie? To proste! 5 super pomysłów na śniadanie od znanych blogerek.

Czy śniadanie może być jednocześnie zdrowe, pyszne, pożywne i do tego jeszcze łatwe w przygotowaniu? Jasne, że tak! Zobaczcie, co na śniadanie jedzą blogerki, które na co dzień zachęcają do zdrowego stylu życia, zainspirujcie się i skorzystajcie z ich porad dotyczących tego, jak skomponować zdrowe śniadanie, co warto jeść rano, a z czego można zrezygnować bez szkody dla organizmu i dobrego samopoczucia.

Zdrowe, dobrze zbilansowane śniadanie, to posiłek z którego nie warto rezygnować. Dlaczego? Bo dzięki niemu unikniemy napadów głodu w ciągu dnia, będziemy mieć energię do pracy, nauki i porannej aktywności fizycznej oraz lepszy nastrój. Jedzenie śniadania powinno więc wejść nam w nawyk, który będziemy pielęgnować codziennie, urozmaicając przy tym jego smak, żeby nam się nie znudziło.

Co najlepiej jeść na śniadanie? Czy lepsze jest śniadanie składające się z węglowodanów, czy białkowo-tłuszczowe? Jakie śniadanie będzie najlepsze przed treningiem? O to wszystko zapytałam pięć znanych blogerek, które na swoich blogach zachęcają do zdrowego stylu życia, dzielą przepisami na zdrowe i smaczne posiłki, inspirują do zmiany nawyków żywieniowych i motywują do aktywności fizycznej. Poprosiłam też dziewczyny o to, żeby podzieliły się ze mną i z Wami przepisami na swoje ulubione śniadania.

Przeczytajcie ten wpis i wszystko, co powiedziały Marta, Agata, Viola, Agnieszka i Monika bardzo uważnie. I koniecznie wypróbujcie propozycje ich śniadań, bo są naprawdę pyszne!

5 super pomysłów na śniadanie od znanych blogerek

 

Marta Hennig, autorka bloga Codziennie Fit udzieliła mi odpowiedzi na dość często zadawane pytania: dlaczego śniadanie jest nam potrzebne i dlaczego warto zaczynać dzień od zjedzenia śniadania. Podzieliła się również przepisem na jedno z najczęściej jedzonych przez nią śniadań. 

Marta Hennig, autorka bloga Codziennie Fit

Rodzaj mojego śniadania zależy od tego, czy przed nim lub po nim jest trening. Jeśli tak – jem śniadania z dużą ilością węglowodanów – na przykład owsiankę z sezonowymi owocami. Mój przepis to 1 miarka płatków owsianych górskich na 3 miarki wody oraz szczypta cynamonu. Taką mieszankę gotuję, a po przygotowaniu dodaję do niej  łyżkę mleka kokosowego oraz świeże i sezonowe owoce. Osobno jem jeszcze jakieś źródło białka. Jeśli nie planuję treningu w dany dzień – przygotowuję śniadanie białkowo-tłuszczowe.

Fot. Marta Hennig

Śniadanie jest istotne z kilku względów – przede wszystkim pozwala nam przeciwdziałać atakom głodu czy podjadania w ciągu dnia. Dodaje energii i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli przed lub po śniadaniu planujemy trening, powinno się ono składać przede wszystkim z węglowodanów i białek (ewentualnie możemy dodać małe źródło tłuszczu).  Jeżeli nie mamy w planach wysiłku – spokojnie możemy zjeść śniadanie białkowo-tłuszczowe (np. jajecznicę, omlety, jajka zapiekane w awokado, szakszukę z awokado), które nie podniesie nam mocno poziomu cukru we krwi i nie spowoduje późniejszego “zjazdu” energii.

Czy warto jeść śniadania? Na pewno.  Z mojego doświadczenia jako trener wynika, że osoby jedzące śniadania lepiej trzymają się diety i nie podjadają tak w ciągu dnia. Dodatkowo, dostarczamy ciału odpowiedniej dawki energii, zapobiegamy osłabieniu w ciągu dnia i zdecydowanie utrzymujemy regularność posiłków, co ma wpływ (pozytywny) na utrzymanie prawidłowej masy ciała (bądź w diecie redukcyjnej – na progres w odchudzaniu).

O to, czego nie może zabraknąć w śniadaniu, które ma być pełnowartościowym posiłkiem oraz z jedzenia czego na śniadanie można zrezygnować bez szkody dla organizmu zapytałam Violę Urban, autorkę bloga Okiem Dietetyka. Przeczytajcie uważnie, co na temat śniadań powiedziała mi Viola.

Viola Urban, autorka bloga Okiem Dietetyka

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i oczywista. Jeszcze do niedawna żyliśmy święcie przekonani, że owsianka na śniadanie to najlepsze z możliwych rozwiązań, dzisiaj obserwujemy kult śniadań z bardzo małą ilością węglowodanów. Które są lepsze? Te które nam służą. Każdy organizm jest inny i każdy plan dnia wygląda inaczej. Pracownik biurowy, którego poranek jest ospały i niezbyt aktywny może lepiej czuć się po śniadaniach obfitujących w zdrowe tłuszcze i pełnowartościowe białko. Tutaj może sprawdzić się omlet z awokado i pomidorami. Zwolennik porannego treningu cardio zapewne wybierze dla siebie coś o wiele lżejszego, opartego o produkty skrobiowe, np. jaglankę z borówkami i jogurtem. Najważniejszą zasadą, która tyczy się absolutnie każdego, jest wybieranie na pierwszy posiłek w ciągu dnia produktów bogatych w wartości odżywcze. Mówiąc to mam na myśli tzw. gęstość odżywczą, czyli stosunek zawartości składników mineralnych i witamin do współtowarzyszących im kalorii. Właśnie dlatego powinniśmy unikać pustych kalorii w postaci białego chleba, słodkich płatków śniadaniowych czy “jogurtów” owocowych na rzecz produktów bazowych, czyli sezonowych warzyw i owoców, naturalnego nabiału o średniej zawartości tłuszczu, jajek i dobrej jakości pieczywa czy też nieoczyszczonych płatków. Kluczem do zachowania zdrowia jest stawianie na jakość produktów, ich wysoką wartość odżywczą i spore urozmaicenie diety. Wsłuchujmy się w swój organizm – jeśli po jajkach czujemy się ciężko – wypróbujmy owsiankę. I w druga stronę, jeśli po pół godziny od zjedzenia owsianki jesteśmy skrajnie głodni to może wypróbujmy śniadania na bazie jajek. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na zdrowy posiłek, ale jest jedna złota zasada, którą powinniśmy się kierować – zdrowy rozsądek. W nim zawiera się umiar, respektowanie potrzeb organizmu i stawianie na niskoprzetworzone produkty.

Więcej o śniadaniach tutaj: http://okiemdietetyka.pl/wojna-sniadanie/ 

Viola podzieliła się też ze mną przepisem na wytrawne pancakes. Przepis już wypróbowałam i Was też do tego zachęcam, bo placuszki są przepyszne!

Fot. Viola Urban

Przepis na wytrawne pancakes

/składniki na 2 porcje/

♥ 2 jajka

♥ łyżka oliwy

♥ płaska łyżeczka ulubionych ziół (u mnie suszone pomidory z oregano i czosnkiem)

♥ 80 g mąki pełnoziarnistej orkiszowej lub pszennej

♥ 50 g mąki gryczanej (można zamienić na większą ilość mąki orkiszowej)

♥ 1/4 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej

♥ około 80-100 ml kefiru naturalnego lub mleka

♥ sól, pieprz, drobno posiekane chili i/lub czerwona cebulka

♥ dodatki: papryka czerwona, cukinia, chuda wędlina, twardy ser

Jajka rozbijamy z przyprawami, kefirem i oliwą. Dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem i dokładnie mieszamy. Na sam koniec dodajemy drobno posiekane warzywa, wędlinę lub ser. Placuszki smażymy na suchej patelni na niewielkim ogniu aż uzyskają złoty kolor. Podajemy ze świeżymi pomidorami i bazylią.

 

Wiedząc, że śniadanie jest też ważnym posiłkiem w codziennym jadłospisie Agaty Puk, autorki bloga Agata Berry, nie mogłam odmówić sobie przyjemności, by jej o śniadania nie zapytać. Agata opowiedziała mi o tym, co najczęściej jada na śniadanie i jakie zasady stosuje komponując śniadania. 

Agata Puk, autorka bloga Agata Berry

Kluczową zasadą, jakiej trzymam się podczas przygotowywania posiłków jest różnorodność. W przypadku śniadań staram się, aby każdego dnia jeść coś innego. Jeśli jednego dnia jem owsiankę, to następnego dnia wybieram kanapki z awokado lub budyń z kaszy jaglanej. Jakie śniadania jem najczęściej? Zdecydowanie są to owsianki! Uwielbiam owsianki właśnie dlatego, że mogę je robić na wiele sposobów. Każda moja owsianka wygląda inaczej, bo dodaję do niej różne dodatki.

Fot. Agata Puk

Wspaniałymi dodatkami latem są polskie owoce sezonowe – borówki, truskawki, morele i maliny. Bardzo lubię dodawać też masło orzechowe, cynamon, orzechy i rodzynki. Zwykle robię owsiankę na wodzie z małym dodatkiem domowego mleka kokosowego. Owsianki uwielbiam też za to, że robi się je błyskawicznie, więc nie tracę czasu na długie przygotowywanie śniadania.

Agnieszka Świetlik, autorka bloga Lifemanagerka również docenia rolę śniadań i zjada je w dwóch etapach. Poprosiłam Agnieszkę o to, żeby opowiedziała o tym jakie śniadania jej zdaniem możemy uznać za zdrowe i czym się kieruje komponując własne śniadania.

Agnieszka Świetlik, autorka bloga Lifemanagerka

Zdrowe śniadanie dla każdego będzie oznaczało coś innego, bo każdy organizm ma inne problemy i potrzeby. Dla mnie, jako dla osoby z insulinoopornością, najbardziej wskazane są śniadania białkowo-tłuszczowe, aby nie zaczynać dnia od gwałtownego podnoszenia poziomu cukru we krwi. Przyznam jednak, że nie zawsze się do tego stosuję, bo kłóci się to z inną moją zasadą żywieniową, czyli ze spożywaniem owoców na pusty żołądek. Zawsze staram się zaczynać dzień od solidnej porcji owoców (najczęściej jest to sałatka owocowa z dodatkiem zdrowych ziaren) i zazwyczaj jest to jedyny moment w ciągu dnia, kiedy po nie sięgam. Owoce zjedzone przed posiłkiem o wiele lepiej się trawią i nie powodują żadnych przykrych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Stanowią dla mnie poranny zastrzyk energii, jakim dla innych jest kawa. Dietetyczka poradziła mi, że kompromisem pomiędzy tymi dwiema sprzecznymi zasadami, może być zaczynanie jedzenia od kilku kęsów białkowo-tłuszczowych, dlatego jedzenie sałatki zaczynam od przegryzienia kilku orzechów. Dopiero min. 30 minut po zjedzeniu owoców przygotowuję sobie normalne śniadanie. Zazwyczaj jednak odbywa się to później, bo miska sałatki owocowej z dodatkami też potrafi porządnie nasycić. Kiedy nie mam czasu na śniadanie dwuetapowe, najczęściej zjadam owsiankę, jaglankę lub komosankę z dodatkiem świeżych owoców.

Fot. Agnieszka Świetlik

Śniadanie, które chcę Wam polecić, to tofucznica z pieczarkami i cebulą, z dodatkiem kurkumy (po przepis na tofucznicę i dokładny opis jej przygotowania zapraszam Was na blog Agnieszki -> tofucznica z pieczarkami. ) Kurkuma jest jedną z najzdrowszych na świecie przypraw, ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i antynowotworowe. To dzięki jej zawartości to proste śniadanie ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie.

O rolę i znaczenie śniadania zapytałam też Monikę Gabas, autorkę bloga Dr. Lifestyle. Monika zdradziła, jakie śniadania są jej ulubionymi i podzieliła zdjęciem bardzo apetycznej szakszuki. Przeczytajcie, co mi powiedziała, a po więcej śniadaniowych inspiracji odsyłam Was na bloga Moniki, do tego wpisu: Śniadania białkowo-tłuszczowe.

Monika Gabas, autorka bloga Dr. Lifestyle

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jako dietetyk i fanka jedzenia nie mogę się z tym zgodzić – śniadanie, to równie ważny posiłek, co wszystkie pozostałe ; )! Właśnie dlatego nie traktuję go po macoszemu, nie jadam śniadań na szybko, a na moim talerzu nigdy nie ląduje byle co. Jestem zwolenniczką śniadań białkowo-tłuszczowych z dodatkiem węglowodanów złożonych. Szakszuka to moja ulubiona śniadaniowa propozycja – bardzo zdrowa i sycąca.

Fot. Monika Gabas

To teraz czas, żebym i ja przyznała się do tego, co najczęściej jadam na śniadanie. A jest to przede wszystkim owsianka, którą przygotowuję z dodatkiem wiórek kokosowych, pestek słonecznika, siemienia lnianego albo nasion chia. Do tego często dodaję suszoną żurawinę albo rodzynki i oczywiście świeże owoce – zimą głównie banany, jabłka i gruszki (dodatek cynamonu jest tu obowiązkowy), a latem owoce sezonowe. Owsiankę przyrządzam na wodzie (zalewam wrzątkiem), a gdy płatki zmiękną dodaję 2-3 łyżki jogurtu naturalnego.

Na weekendowe śniadania zawsze zjadamy jajecznicę z dużą ilością warzyw, często robię też śniadaniowe placuszki i pancakes, np. na mące ryżowej, orkiszowej albo owsiano-bananowe. A od niedawna coraz chętniej sięgam też po kaszę jaglaną, z której robię budyń jaglany albo jem ją z dodatkiem owoców, jogurtu i syropu z agawy.

Mam nadzieję, że ten wpis i wszystko to, co powiedziały zaproszone przeze mnie dziewczyny oraz ich śniadaniowe propozycje zainspirują Was do tego, żebyście przykładali do swoich śniadań jeszcze większą uwagę i starali się jak najbardziej je urozmaicać. 

Będzie super, jeśli podzielicie się ze mną swoimi propozycjami zdrowego i pożywnego śniadania! Koniecznie napiszcie też o tym, co najczęściej jadacie na śniadanie i dlaczego ten posiłek jest dla Was ważny?

A na koniec mała prośba – dajcie znać, że ten wpis przypadł Wam do gustu i okazał się być przydatny. Udostępnijcie go na Facebooku, zostawcie lajka i podeślijcie znajomym ♥

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

20 rzeczy dobrych dla zdrowia, które możesz zrobić jesienią

50 powodów, dla których warto polubić jesień

Naturalne antybiotyki, które mamy w kuchni + przepis na super syrop na odporność, kaszel i przeziębienie

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

5 thoughts on “Zdrowe, pyszne i pożywne śniadanie? To proste! 5 super pomysłów na śniadanie od znanych blogerek.”

  1. Co ja bym dała żeby mieć czas na takie śniadania 🙂 U mnie jest ten problem – naleśniki, jajecznice i inne tego typu odpadają, bo nie ma mocnych żebym wstała wcześniej tylko po to żeby stanąć do garów :p śniadania na słodko – masakra, próbowałam nie raz, to się nie uda 🙂 Co robić? Chyba pozostaje jedynie opcja kanapek do pracy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close