Niebanalne zastosowanie kosmetyków naturalnych

To, co bardzo mi się podoba w naturalnej pielęgnacji to uniwersalne i często dość niebanalne zastosowanie kosmetyków naturalnych. Kupując jakikolwiek olej roślinny, wiem, że będę mogła stosować go do pielęgnacji włosów, twarzy, całego ciała, wykorzystać do przygotowania domowego kosmetyku itd. Ale już kupując odżywkę do włosów myślę tylko o stosowaniu jej do włosów, olejek eteryczny ma być przede wszystkim do aromatyzowania powietrza, a glinka do przygotowania maseczki. Okazuje się jednak, że można wykorzystać je jeszcze inaczej! Chcecie wiedzieć jak? Oto kilka nietypowych sposobów na zastosowanie kosmetyków naturalnych.

Przygotowując się do napisania tego wpisu zanotowałam tyle pomysłów i sprawdzonych już sposobów na zastosowanie kosmetyków naturalnych, że część musiałam wykreślić, bo inaczej tekst nie miałby końca! To niesamowite, ile możliwości daje nam naturalna kosmetyka i stosowane w niej produkty! Wystarczy jedynie mieć trochę wiedzy o właściwościach i działaniu kosmetyków oraz naturalnych surowców (półproduktów kosmetycznych) i oczywiście wyobraźnię oraz odwagę, by wypróbować ich działanie w niebanalny sposób. Efekt może być naprawdę zdumiewający!

Postanowiłam, że napiszę Wam tylko o tych sposobach na zastosowanie kosmetyków naturalnych, które wypróbowałam na własnej skórze i włosach, a całą resztę, czyli to, o czym tylko czytałam lub słyszałam, pozostawię na przyszłość.

Pomysły na niebanalne zastosowanie kosmetyków naturalnych

Niebanalne zastosowanie kosmetyków naturalnych

Mycie włosów odżywką

Gdy pierwszy raz na jednym z blogów dotyczących pielęgnacji włosów przeczytałam o myciu włosów odżywką zgłupiałam. No bo jak? Jak umyć włosy czymś, co jest dość gęste i się nie pieni? I przede wszystkim jak umyć włosy kosmetykiem, który w składzie nie zawiera żadnych substancji myjących, a jego przeznaczeniem jest odżywiać, a nie oczyszczać? Spróbowałam i przekonałam się, że jednak jest to możliwe, a włosy po umyciu odżywką są nie tylko czyste, ale też bardziej miękkie i lepiej odżywione, niż po umyciu szamponem.

Odżywka do włosów, dzięki temu, że nie zawiera substancji myjących i pianotwórczych (takich jak np. SLS-y) nie ma działania wysuszającego włosy. Stosując ją do mycia włosów postępujemy więc delikatnie, jednocześnie  myjąc i odżywiając włosy. Oczywiście nie każda odżywka umyje nam włosy. Aby uzyskać efekt oczyszczenia włosów i delikatną pianę potrzebujemy odżywkę, w składzie której znajdują się np. Behentrimonium Chloride lub Cetrimonium Chloride. Są to substancje powierzchniowo czynne, dzięki którym nasze włosy będą czyste. Najlepiej, żeby w takiej odżywce nie było ciężkich silikonów, parafiny, dużej ilości protein oraz olejów roślinnych występujących na samym początku jej składu. W przypadku kosmetyków naturalnych znalezienie takiej odżywki może być trudne. Ze swojej strony mogę jednak polecić odżywki i balsamy do włosów marki Natura Siberica. Moim zdaniem do mycia włosów nadają się idealnie.

Oczyszczanie twarzy olejem

Słyszeliście kiedyś o popularnej wśród Azjatek metodzie oczyszczania twarzy olejem roślinnym? Coraz bardziej popularna także u nas Oil Cleansing Metod polega na tym, że zamiast żelu do mycia twarzy, mleczka, czy mydła używa się…olej roślinny. Opierając się na zasadzie, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, możemy z powodzeniem oczyszczać skórę twarzy bez ryzyka jej podrażnienia, przesuszenia i co najważniejsze – zapchania porów skóry. Olej roślinny (o czym pisałam już we wpisie dotyczącym zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji) rozpuszcza brud i makijaż, doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia, odtyka pory skóry. Nie narusza przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry. Po umyciu twarzy olejem skóra jest nie tylko czysta, ale też nasycona składnikami odżywczymi znajdującymi się w oleju. Po oczyszczeniu twarzy olejem nie muszę już stosować kremów nawilżających. Jedyne, co zdarza mi się robić, to przetarcie skóry hydrolatem.

Jak umyć twarz olejem? Pisałam o tym w tym artykule. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne informacje, jak przygotować się do oczyszczania twarzy olejami, o mieszankach olejowych, o metodzie OCM krok po kroku. Polecam 🙂

Podkreślanie skrętu włosów żelem z siemienia lnianego

Siemienia lnianego nie zaliczamy raczej do grona kosmetyków, ale już żel z siemienia lnianego możemy jak najbardziej uznać za naturalny kosmetyk.

Właściwości pielęgnacyjne siemienia lnianego powodują, że myślimy o nim jako jednym z najlepszych i najbardziej uniwersalnych produktów, które możemy wykorzystać w domowej i naturalnej pielęgnacji.

Żel do włosów, który w bardzo łatwy sposób możemy przygotować ze zmielonego siemienia lnianego, to genialny sposób na podkreślenie naturalnego skrętu włosów, nadanie lokom miękkości i blasku oraz ich nawilżenie. Jest to też bardzo tani sposób na przygotowanie rewelacyjnego i jednocześnie prostego w składzie kosmetyku.

Jak zrobić żel z siemienia lnianego?

Wystarczy ugotować 2 łyżki zmielonego siemienia w szklance wody (czas gotowania ok. 15 minut), odcedzić i odstawić na 12 godzin. Żel gotowy!

Mycie włosów glinką

Kilka dni temu rozmawiałam z koleżanką, która włosy glinką myje już od ponad 4 lat! Ja sama wypróbowałam tę metodę kilka razy i mogę potwierdzić, że jest to jeden z najlepszych pomysłów na wykorzystanie glinki w naturalnej pielęgnacji.

Glinka, która większości z nas kojarzy się jako genialny składnik domowych maseczek, których przygotowanie wymaga jedynie zmieszania glinki z wodą (lub hydrolatem), pomaga też w odtłuszczeniu skóry głowy, wyleczeniu łupieżu, nadaniu włosom lekkości i objętości oraz wzmocnieniu ich cebulek. Myjąc włosy glinką oczyszczamy więc skórę głowy, dostarczamy cebulkom cenne składniki mineralne, wzmacniamy włosy, zapobiegamy ich wypadaniu oraz przedłużamy ich świeżość.

Aby umyć włosy glinką wystarczy wymieszać ją z wodą i tak przygotowany roztwór użyć dokładnie tak, jak szampon. Oczywiście glinka nie będzie się pieniła, a po jej spłukaniu z włosów konieczne będzie zastosowanie odżywki do włosów lub płukanki z octu (ma działanie zmiękczające włosy). Glinkę możemy dodać też do szamponu, którym myjemy włosy lub nałożyć na 15-20 minut, tak jak maseczkę.

Olejek eteryczny na niedoskonałości

Olejki eteryczne, które są znane przede wszystkim ze względu na swpje właściwości aromateraupetyczne możemy też z powodzeniem stosować do pielęgnacji skóry i włosów. Ze względu na wysokie stężenie zawartych w nich substancji, stosujemy je w formie rozcieńczonej. Wyjątkiem jest zastosowanie takiego olejku w celu pozbycia się niedoskonałości, czyli krost i ropnych niespodzianek. Olejek eterycznych o właściwościach antybakteryjnych (np. z drzewa herbacianego), czy przeciwzapalnych (np. lawendowy) możemy zastosować bezpośrednio na skórę dotkniętą stanem zapalnym i liczyć na szybki efekt ich działania. Jaki? Wysuszenie pryszcza, zapobiegnięcie dalszemu rozwijaniu się stanu zapalnego, szybsze zagojenie się skóry.

Olej kokosowy jako dezodorant

Co i raz trafiam na wpisy i artykuły o niezliczonych możliwościach wykorzystania oleju kokosowego. Jest to chyba jeden z najbardziej popularnych olejów, który wykorzystujemy do pielęgnacji, nie ma też już problemu z jego dostępnością, bo nawet jeśli nie znajdziemy go na półce w większym sklepie spożywczym, to powinien być w aptece lub sklepie zielarskim. Olej kokosowy lubię, a jednym z moich ulubionych zastosowań tego produktu jest dezodorant, który stosuję latem jako antyperspirant. Skład takiego dezodorantu to olej kokosowy, soda, mąka ziemniaczana i olejek eteryczny (u mnie zazwyczaj jest to olejek cytrynowy, albo kilka kropli soku wyciśniętego z cytryny). Dezodorant z oleju kokosowego zmniejsza aktywność bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach potu, odświeża i pielęgnuje skórę. Jest naturalny i bezpieczny dla skóry, nie zatyka gruczołów potowych i nie zawiera aluminium.

Dezodorant z oleju kokosowego

5 łyżek oleju kokosowego (u mnie nierafinowany)

1/4 szklanki sody oczyszczonej

1/4 szklanki mąki ziemniaczanej

kilka kropli ulubionego olejku eterycznego albo soku z cytryny (opcjonalnie)

Aby przygotować dezodorant musimy rozpuścić olej kokosowy, podgrzewając go w kąpieli wodnej. Następnie mieszamy olej z sodą i mąką, dodajemy olejek eteryczny lub cytrynę i pozostawiamy do zastygnięcia. Gotowy dezodorant przechowuję w lodówce i stosuję tak, jak sztyft. Możecie też przelać niezastygniętą jeszcze masę do szklanek buteleczki z kulką (taką, w jakiej kupuje się antyperspiranty). Jednak, aby zastosować dezodorant za każdym razem będziecie musieli go podgrzewać, żeby olej się upłynnił 🙂


Zastosowanie kosmetyków naturalnych w sposób trochę nieoczywisty i niepodany na ich opakowaniu, często może być dość zaskakujące, a przy tym przynieść świetne rezultaty. Jestem ciekawa, czy zdarzyło Wam się stosować kosmetyki naturalne na jeden z wymienionych przeze mnie sposobów? A może macie swoje tajemne sposoby na wykorzystanie olejów roślinnych, glinek, szamponów, odżywek, kremów itd. i chcecie się nimi podzielić? Piszcie! Stwórzmy razem ciąg dalszy listy na niebanalne zastosowanie kosmetyków naturalnych 🙂

Jeśli uważacie, że ten wpis może zainteresować innych, podzielcie się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych. Za każde udostępnienie pięknie dziękuję 🙂

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

Jak dbać o dłonie podrażnione częstym myciem i dezynfekcją? Skuteczne sposoby na regenerację przesuszonych dłoni

Wypadanie włosów. Jak sobie poradzić z tym problemem? Wcierki, pielęgnacja, dieta, suplementacja.

Dobre kremy z filtrami do twarzy, ciała i dla dzieci – ponad 60 propozycji z polskich sklepów

26 thoughts on “Niebanalne zastosowanie kosmetyków naturalnych”

    1. O białe ślady nie musisz się martwić. Po zastosowaniu dezodorantu warto jednak wstrzymać się z założeniem bluzki, aż dezodorant się wchłonie, bo olej może zostawić tłuste plamy 🙂 Sztyft zrobi się sam, bo olej zastygnie, a trzymany w lodówce będzie dodatkowo przyjemnie chłodził skórę. Ja dezodorant robię zwykle w foremkach na muffinki, później przekładam do plastikowego pojemniczka. Chcąc użyć dezodorantu biorę go po prostu do ręki 🙂

      1. dzięki 😉 wydawało mi się, że taki zabieg może je nieco przetłuszczać, ale chyba powinno być ok, jeśli nie będziemy zbliżać się do skóry głowy i nałożymy niewielką ilość.

  1. Mycie olejem twarzy już przerabiałam. Dużo zabawy, ale efekt fajny. Glinką włosy też myłam. Zdecydowanie za suche, nawet po nałożeniu maski. Poza tym ciężko ja wymyć. Mycie włosów odżywką też przerabiałam. Nie przypadło mi do gustu. Z niebanalnych zastosowań, polecam spróbować mycia zębów glinką. Ciekawy efekt daje.

  2. Jestem bardzo ciekawa mycia włosów odżywką, spróbuję następnym razem 😀 Mycie twarzy olejem próbowałam i podpasowała mi ta metoda. Zastanawiam się nad tą glinką, bo zrobiłam jej teraz w Polsce duży zapas. Jednak boję się trochę, czy to dobra metoda do moich włosów, bo mam dość suche.

    1. Glinka służy przede wszystkim skórze i wzmocnieniu cebulek. Włosy na całej długości – gdy myjesz je glinką – wymagają stosowania masek, odżywek, płukanek – bo inaczej będą sztywne i suche 🙂

  3. Olej mnie mocno zaskoczył, teraz już zupełnie mam wrażenie, że z oleju kokosowego (i swoją drogą – kaszy jaglanej) da się zrobić absolutnie wszystko 😀

  4. Ok – na pierwszy ogień u mnie pójdzie ten żel z siemienia lnianego. Przyznaję, jestem naturalną włosomaniaczką 😀 ale można to spłukać czy raczej trzeba nałożyć małą ilość i zostawić na włosach? Ja z naturalnych patentów polecam maseczkę z żółtka z jogurtem i miodem 🙂

  5. Muszę wypróbować. Bardzo inspirujący post. Dzieki za rady. Ja na razie odkrywam cudowne działanie olejku migdałowego. Pozdrawiam

  6. Zaskoczyłaś mnie bardzo tym myciem włosów odżywką. Zazwyczaj mówi się, żeby unikać jej nakładania na całą długość włosów by nadmiernie ich nie przeciążać. Muszę kiedyś wypróbować ten sposób. O pozostałych zastosowaniach kosmetyków słyszałam, ale nie wszystkie stosowałam. Bardzo polecam mycie buzi olejem. Mi niesamowice pomogło to wyjść ze złego stanu skóry.

  7. Juz zaplanowalam kosmetyczne eksperymenty na weekend. Bardzo chetnie wyprobuje antyperspirantu z oleju kokosowego oraz zelu z siemienia lnianego.

    Olejek z drzewa herbacianego juz od dawna pomaga mi w kryzysowych sytuacjach – stosuje bezposrednio na niedoskonalosci i wszelkiego rodzaju wypryski.

  8. Olejek lawendowy to najlepsze perfumy, od wiekow stosuja je panie wykonujace najstarszy zawod swiata, dlatego zle sie kojarzyly, ale dzisiaj te skojarzenia poszly do lamusa, wiec spokojnie mozna sie wypachnic olejkiem lawendowym. Nie ma przeciwskazan jego stosowania u malych dzieci i u kobiet w ciazy. Co lepsze uspokaja male dzieci. Pozdrawiam serdecznie Beata

  9. Bardzo ciekawy pomysł na glinkę, właśnie zastanawiałam się, do czego ją wykorzystać, oprócz maseczki do twarzy. Olga, jesteś skarbnicą wiedzy! Moją twarz również oczyszczam olejkiem, a w zasadzie mieszam go jeszcze z hydrolatem, aktualnie lawendowym. Cera jest zdrowsza niż przy użyciu płynu do demakijażu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close