“Naturalne antybiotyki”, “Zrób ten zielnik”, “Paleo na słodko” i inne książki warte uwagi #1

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję Wam kilka książek, które pojawiły się w niedawno w mojej domowej biblioteczce. Ich tematyka jest ściśle związana ze zdrowiem, odżywianiem i zdrowym stylem życia, więc na pewno znajdziecie wśród nich propozycje dla siebie. Ten wpis jest pierwszym z cyklu “Książki warte uwagi”, a jego kolejne odsłony pojawią się na blogu już wkrótce!

“Naturalne antybiotyki”, Claudia Ritter, wyd. Muza

“Naturalne antybiotyki” to książka zachęcająca do leczenia i zapobiegania chorobom za pomocą ziół, przypraw i warzyw. Nie jest to jednak książka, której celem jest przekonanie nas do tego, żebyśmy zaczęli omijać apteki i lekarzy szerokim łukiem i stosowali jedynie domowe terapie. Autorka zachęca wręcz do tego, żeby przyczyny niejasnych dolegliwości i objawów skonsultować z lekarzem i udać się do niego także wtedy, gdy naturalne środki mające przeciwdziałać rozwijaniu się infekcji lub uśmieżeniu bólu nie przynoszą efektów. Jeśli więc obawiacie się, że ta książka jest szarlatańskim nawoływaniem do leczenia się jedynie czosnkiem to możecie odetchnąć, bo nie jest. Jest za to świetnie opracowanym poradnikiem stosowania ziół, przypraw, olejków eterycznych i innych naturalnych produktów w celu poprawy samopoczucia i stanu zdrowia. To, co w niej znajdziemy to m.in.

  • opis najważniejszych ziół i przypraw o właściwościach leczniczych, antybiotycznych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych
  • porady, jak wybierać, kupować i hodować zioła oraz rośliny mające służyć naturalnym terapiom,
  • porady dotyczące leczenia różnego rodzaju dolegliwości (od bólu zatok i wyziębienia organizmu, do nieżytu żołądka, zapalenia ucha, infekcji grypopodobnych i infekcji grzybiczych) domowymi sposobami,
  • wskazówki i porady mające wyeliminować często popełniane błędy (np. podczas inhalacji) oraz mające polepszyć skuteczność prowadzonych terapii,
  • wskazówki, jak samodzielnie wykonywać ziołowe leki we własnym zakresie.

Zaletą tej książki jest to, że wszystko jest opisane i opowiedziane bardzo prostym, zrozumiałym językiem. Podoba mi się też jej oprawa graficzna i to, że książka nie jest przegadana. Wyróżnienia, notatki, fragmenty umieszczone w ramkach umożliwiają wyłapanie najważniejszych treści i porad, a ładne zdjęcia uprzyjemniają odbiór książki i jej czytanie.

Jeśli jesteście zwolennikami naturalnych metod mających służyć wzmacnianiu odporności, łagodzeniu przebiegu infekcji i bólu, to książka “Naturalne antybiotyki” na pewno przypadnie Wam do gustu. Ja jestem nią zachwycona!

Książkę kupicie m.in. tutaj -> kliknij i przejdź na stronę księgarni. 

“Naturalnie” Agnieszka Cegielska, wyd. Burda

Nad zakupem tej książki zastanawiałam się dość długo, a przekonała mnie do niej promocja w księgarni i naprawdę korzystna cena. Pomyślałam wtedy, że jak nie teraz to kiedy i w ciągu 5 sekund podjęłam decyzję, że kupuję, no i w końcu ją mam!

Książka Agnieszki Cegielskiej, prowadzącej w Dzień Dobry TVN cykl “Naturalnie” jest pewnego rodzaju kontynuacją tego programu i w jeszcze szerszym zakresie prezentuje nam zagadnienia, które zostały podjęte na antenie. To, co znajdujemy na ponad 230 stronach książki “Naturalnie” to prezentacja 34 naturalnych produktów, których regularne spożywanie korzystnie wpływa na poprawę naszego zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Bohaterami książki są m.in. kurkuma, kasza jaglana, czarnuszka, aloes, jarmuż, buraki, cynamon cejloński, aronia, lipa, rokitnik, czarna porzeczka, awokado, róża i sosna. Poza naprawdę ciekawą charakterystyką właściwości i działania tych produktów, w książce znajdujemy przepisy na ich wykorzystanie, porady i wskazówki dotyczące ich spożywania oraz ciekawostki od ekspertów, z którymi Agnieszka Cegielska współpracuje przygotowując kolejne odcinki programu.

“Naturalnie” to książka zawierająca naprawdę solidną dawkę wiedzy dotyczącą roślin, przypraw, superżywności i innych darów natury, które mogą służyć naszemu zdrowiu. Nie jest to jednak w żadnym wypadku książka o charakterze encyklopedycznym, czy popularno-naukowym. Powiedziałabym raczej, że jest to książka lifestylowa, dzięki której można dowiedzieć się naprawdę wartościowych rzeczy i połknąć bakcyla do tego by zacząć dbać o siebie korzystając z tego, co daje nam natura i z jeszcze większą dbałością karmić swoje ciało.

Książka “Naturalnie” Agnieszki Cegielskiej dostępna jest w większości księgarni. Kupicie ją m.in. tutaj -> klik! A dobra wiadomość jest taka, że na początku listopada w księgarniach pojawi się jej druga część! “Naturalnie 2”, która dostępna jest już w przedsprzedaży, m.in. tutaj -> kliknij.

“Paleo na słodko” Katarzyna Karus-Wysocka, wyd. Publicat

“Paleo na słodko” Katarzyny Karus-Wysockiej, autorki bloga cookitlean.pl to najpiękniej wydana książka z przepisami na domowe słodkości i desery, jaką widziałam! Mogę przeglądać ją kilka razy dziennie dla samej przyjemności patrzenia na zdjęcia i już nie mogę się doczekać wypróbowania pierwszego z prezentowanych w niej przepisów. A jest z czego wybierać, bo książka zawiera ponad 100 przepisów na ciasta, torty, lody, tarty, ciasteczka, batoniki, babeczki, czekoladki i inne domowe słodkości. Na dodatek są to przepisy, które nie zawierają nabiału i cukru, bezglutenowe i bardzo łatwe w przygotowaniu.

Książka “Paleo na słodko” jest podzielona na kilka części. Pierwsza z nich to część teoretyczna, z której dowiadujemy się:

  • jakie substancje słodzące, mąki i tłuszcze są dozwolone w diecie paleo i stosowane w wypiekach i domowych słodkościach
  • na co zamienić nabiał, mleko i jajka
  • jakie produkty warto mieć w domowej spiżarni

Ta część książki zawiera też przelicznik mąk, substancji słodzących i innych produktów stosowanych w przygotowywaniu deserów oraz całą masę porad i wskazówek, dzięki którym mamy szansę zostać mistrzami domowego cukiernictwa.

W kolejnych częściach książki czekają na nas przepisy na:

  • torty
  • ciasta i tarty
  • babeczki i ciasteczka
  • lody
  • batoniki, czekoladki, trufle
  • biszkopty, spody do tart i bezy
  • szybkie i proste desery typu owoce pod kruszonką, gofry, pieczone jabłka
  • desery bez pieczenia

Przy każdym z przepisów zostały użyte oznaczenia informujące nas o braku glutenu, jajek, cukru i nabiału. Autorka informuje też o tym, który przepis jest wegański i zgodny z protokołem autoimmunologicznym.

Ta wypełniona po brzegi smakowitymi recepturami książka to świetny pomysł na prezent dla osób kochających zdrowe słodycze, alergików, osób z nietolerancją glutenu, celiakią i wegan. Jedynie osoby dbające o linię muszą na nią trochę uważać, bo każdy przepis, pomimo, że zdrowy, wygląda na tak pyszny, że na zjedzeniu jednego kawałka raczej się nie skończy.

Książka “Paleo na słodko” jest dostępna w sprzedaży od 3 października. Możecie ją kupić m.in. tu -> klik! Bardzo polecam!

“Zrób ten zielnik” Łukasz Skop, Wydawnictwo Poznańskie

“Zrób ten zielnik” to nie jest ani zwykła książka, ani tym bardziej zwykły zielnik. To raczej przewodnik po świecie roślin, który każdy z nas może zrobić samodzielnie, tworząc swój własny, jedyny w swoim rodzaju, oryginalny zielnik. Moim zdaniem jest to super sposób na nudę, długie jesienne wieczory, super zabawa dla dorosłych i dzieci oraz genialny pomysł na bliższe poznanie niezwykłego świata roślin. Na kolejnych stronach zielnika poznajemy właściwości konkretnych roślin (kwiatów, drzew, ziół). Wszystkie informacje podane są w bardzo fajny i wzbudzający ciekawość sposób, ale najlepsze dzieje się dopiero wtedy, gdy zaczynamy wypełniać kolejne zadania. A są one często dość zaskakujące, zabawne i zachęcające do uwolnienia swojej kreatywności. Przykład? Na stronie 123 pojawia się kapusta głowiasta czerwona, a naszym zadaniem jest stworzenie strony chemicznej, do czego potrzebujemy główkę czerwonej kapusty, sok z cytryny i sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie. Po co to wszystko? Żeby zaobserwować proste reakcje chemiczne i stworzyć w zielniku kolorowe kapuściane kleksy. Wiecie już, który kleks będzie czerwony, a który zmieni barwę na niebieską? Ja wiem 🙂

“Zrób ten zielnik” może być super prezentem dla dzieci w wieku szkolnym. Polecam go też wszystkim, którzy lubią przynosić ze spacerów liście, polne kwiaty i rozmaite zielsko. Oraz tym, którzy lubią spędzać czas wolny w niebanalny sposób. Książkę kupicie tutaj -> klik! 

“Healthy year by Ann 2019. W poszukiwaniu równowagi” Anna Lewandowska, wyd. Burda

Moja ostatnia propozycja w tym zestawieniu nie jest książką, a kalendarzem na 2019 rok. Kalendarz “Healthy year by Ann 2019” Anny Lewandowskiej nie jest jednak zwykłym kalendarzem, który pomoże nam pamiętać o ważnych wydarzeniach i zaplanować dzień. Znajduje się w nim sporo wartościowych treści, które pomogą dobrze zaplanować dietę i treningi, zmotywują do większej aktywności fizycznej, zachęcą do zdrowego odpoczynku i podpowiedzą, jak złapać równowagę, która jest hasłem przewodnim tego kalendarza. Znalazło się w nim też kilka fajnych przepisów na proste, smaczne i zdrowe posiłki. Całość jest pięknie wydana, są ładne zdjęcia i dużo miejsca do pisania.

Moim zdaniem kalendarz może być fajną zachętą do tego, żeby prowadzić zdrowe i aktywne życie. Dlatego polecam go osobom, które dopiero wchodzą na ścieżkę prowadzącą do zdrowego stylu życia, ale też tym, które już na niej są, ale gdzieś po drodze tracą motywację (to ja!) i potrzebują kopniaka do tego, by działać dalej.

Kalendarz jest już w sprzedaży i kupicie go m.in. w księgarni TaniaKsiążka.pl -> klik!


W kolejnym wpisie z cyklu “Książki warte uwagi” będzie m.in. o książce “Oswoić alergię” i super książka o ziołach. Dajcie znać, które z zaprezentowanych dzisiaj książek zamierzacie przeczytać i co nowego pojawiło się ostatnio w Waszych domowych biblioteczkach. 

Dziękuję Wam za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu! Na jego przygotowanie poświęciłam bardzo dużo czasu i będzie mi miło, 
jeśli dacie znać, czy tekst okazał się wartościowy, potrzebny, interesujący. Możecie to zrobić zostawiając komentarz na blogu, udostępniając 
wpis na Facebooku, dzieląc się linkiem na Instagramie. 

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

20 rzeczy dobrych dla zdrowia, które możesz zrobić jesienią

50 powodów, dla których warto polubić jesień

Naturalne antybiotyki, które mamy w kuchni + przepis na super syrop na odporność, kaszel i przeziębienie

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

2 thoughts on ““Naturalne antybiotyki”, “Zrób ten zielnik”, “Paleo na słodko” i inne książki warte uwagi #1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close