Jak stosować olejki eteryczne do pielęgnacji skóry i włosów

Olejki eteryczne w naturalnej pielęgnacji. Tak, czy nie? Oczywiście, że tak! Tylko pytanie brzmi jak? Jak stosować olejki eteryczne do pielęgnacji skóry i włosów, czy nakładać je bezpośrednio na skórę, czy może z czymś mieszać? Jakie olejki są najlepsze, skąd się biorą ich właściwości i czy ich stosowanie może również szkodzić skórze? To tylko część zadawanych przez Was pytań, na które odpowiedzi znajdziecie w dalszej cześci tego wpisu.

Olejki eteryczne przez bardzo długi czas stosowane były głównie w celach aromaterupetycznych i zapachowych. Jednak coraz większe zainteresowanie naturalną pielęgnacją spowodowało docenienie także ich wyjątkowego działania pielęgnacyjnego, o którym trochę opowiem Wam w dzisiejszym wpisie. Postaram się przekazać wszystko to, co warto wiedzieć o olejkach eterycznych w pielęgnacji skóry i włosów w dość skondensowanej formie, oddzielając od tego działanie teraupetyczne, które zostawiam na oddzielny wpis.

Mini-przewodnik stosowania olejków eterycznych w pielęgnacji skóry i włosów

To, co znajdziecie w tym wpisie to przede wszystkim najpopularniejsze sposoby wykorzystania olejków eterycznych w pielęgnacji włosów i skóry oraz to, czego możemy spodziewać się po ich działaniu. W kolejnym wpisie o olejkach eterycznych napiszę Wam o ich zastosowaniu w łagodzeniu infekcji, natomiast trzeci z wpisów z tego cyklu będzie zawierał podział na olejki, których należy unikać w ciąży i których stosowania nie zaleca się u małych dzieci. W tym wpisie napiszę również o moich ulubionych olejkach.

Tych wszystkich informacji jest naprawdę sporo, dlatego nawet gdybym starała się pisać zwięźle, to i tak stworzenie jednego wpisu, który byłby łatwy do przebrnięcia, raczej nie udałoby mi się stworzyć. Dlatego zamiast jednego wpisu o olejkach eterycznych będą trzy, a jeśli po przeczytaniu uznacie, że czujecie niedosyt, dajcie znać w komentarzu lub prywatnej wiadomości – postaram się na bieżąco odpowiadać na wszystkie Wasze pytania.

Czym są olejki eteryczne?

Na początek trochę teorii.

Wyjaśnienie, czym są olejki eteryczne bez przytoczenia ich encyklopedycznej definicji nie jest łatwym zadaniem. Ale spróbuję 🙂 Olejki eteryczne są mocno skoncentrowanymi substancjami zapachowymi pozyskiwanymi ze świeżych lub suszonych roślin – ich liści, kwiatów, nasion, łodyg, korzeni, kory itd. Mają ciekłą konstystencję, a pozyskuje się je najczęściej w procesie destylacji części roślin parą wodną. Ale nie tylko, bo olejki można pozyskiwać również przez filtrację, fitolizację i wyciskanie. Nie będę jednak objaśniać, na czym dokładnie te procesy polegają, bo tak naprawdę ma to małe znaczenie dla wartości tego wpisu. Ważniejsze jest natomiast to, że pozyskany olejek eteryczny zamyka się w butelce z ciemnego szkła, co chroni go przed działaniem światła i związanym z tym utlenianiem. Warto wiedzieć również, że olejek nie jest olejem oraz to, że nie miesza się go z innymi substancjami. Ciekawe jest też to, że tym, co pozostaje po pozyskaniu olejku eterycznego z rośliny jest hydrolat, którego zapach często w ogóle nie przypomina tego, którym wyróżnia się olejek eteryczny. Ważne jest również to, że olejek może mieć działanie drażniące po nałożeniu na skórę, a jego zapachem trzeba umieć umiejętnie się posługiwać. I że nie każdy olejek nadaje się dla każdego i do wszystkiego. Ale o tym za chwilę.

Teraz jeszcze dalsza część teorii, czyli skład chemiczny olejku eterycznego. A jest to  bogata mieszanina kilkudziesięciu związków, w których znajdują się głównie aldehydy, estry, alkohole, ketony oraz terpeny. Zaczynając stosowanie olejków eterycznych w celach pielęgnacyjnych warto wiedzieć, że nie rozpuszczają się one w wodzie (olejek zawsze pozostanie na wierzchu), za to łączą się z tłuszczami, czyli olejami roślinnymi i alkoholami – stąd ich zastosowanie w produkcji perfum.

Lekcje chemii mamy już za sobą, więc możemy przejść do najprzyjemniejszej części tego wpisu. Na początek właściwości pielęgnacyjne olejków eterycznych, które możemy wykorzystać w pielęgnacji skóry.

Jak stosować olejki eteryczne do pielęgnacji skóry i włosów

Olejki eteryczne w pielęgnacji twarzy i ciała

Olejki eteryczne możemy wykorzystywać do domowej pielęgnacji włosów i skóry na wiele sposobów. Zanim Wam o nich opowiem, chciałabym najpierw opisać ich właściwości, czy też działanie, żebyście wiedzieli, dlaczego w ogóle warto po nie sięgnąć.

Jak olejki eteryczne działają na skórę?

Większość z nich wykazuje głównie działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i antyseptyczne. Ale nie tylko! Zobaczcie sami!

Działanie olejków eterycznych na skórę

♥ regulują poziom sebum

♥ łagodzą stany zapalne

♥ tonizują

♥ łagodzą swędzenie i pieczenie skóry będące efektem stanów zapalnych i podrażnień

♥ przyspieszają i wspomagają gojenie się ran na skórze

♥ wzmacniają naczynia krwionośne

♥ działają ściągająco

♥ przyczyniają się do poprawy jędrności i elastyczności skóry

♥ zapobiegają rozwijaniu się stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybicznym

♥ rozjaśniają blizny i przebarwienia

♥ spowalniają proces starzenia się skóry (wynika to z naturalnych właściwości przeciwutleniających i regeneracyjnych olejków)

Przed nałożeniem olejku na skórę, pamiętajcie o tym, że jest to silnie skoncentrowany wyciąg z roślin i może mieć działanie drażniące. Zawsze wcześniej wykonajcie próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry. Warto, żebyście pamiętali też o tym, że część olejków (zwłaszcza tych pozyskiwanych z cytrusów) ma właściwości fotouczulające i nie stosowali ich przed wyjściem na słońce. Możecie w ten sposób poparzyć sobie skórę!

Które olejki eteryczne do pielęgnacji skóry polecam? Najbardziej lubię olejek lawendowy i wszystko to, co pachnie lawendą, dlatego mam w domu zawsze kilka buteleczek tego olejku. Poza nim lubię też olejek geraniowy, pomarańczowy, mandarynkowy i rozmarynowy. Do pielęgnacji skóry polecam również olejek z drzewa herbacianego, olejek paczulowy, olejek grapefruitowy, olejek różany (wspaniały i bardzo drogi!), olejek z rumianku rzymskiego, olejek neroli, olejek cedrowy, olejek miętowy i olejek tymiankowy.

Olejki eteryczne do włosów

Słowo wyjaśnienia na początek. Mówiąc o olejkach eterycznych do włosów mam na myśli ich zastosowanie głównie w pielęgnacji skóry głowy. Do pielęgnacji włosów zdecydowanie bardziej polecam oleje roślinne (tutaj macie mega długi wpis o olejowaniu włosów).

Działanie olejków eterycznych na włosy (skórę głowy)

♥ wzmacniają cebulki

♥ łagodzą stany zapalne skóry głowy

♥ hamują wydzielanie łoju i regulują poziom sebum -> szczególnie pomocne przy przetłuszczającej się skórze głowy

♥ wspomagają leczenie łupieżu

♥ zmniejszają wypadanie włosów

♥ wspomagają regenerację włosów, co ma bezpośredni związek z ich działaniem wzmacniającym

Olejkami, które najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji skóry głowy i włosów są te o silnych właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych i antybakteryjnych.

Polecam: olejek z drzewa herbacianego, olejek rozmarynowy, olejek eukaliptusowy, olejek ylang ylang, olejek tymiankowy, olejek lawendowy, olejek cedrowy, oleje z oregano i olejek miętowy.

Jak stosować olejki eteryczne do pielęgnacji skóry i włosów

Jak stosować olejki eteryczne w pielęgnacji skóry i włosów?

Olejki eteryczne możemy stosować na wiele sposobów i podobnie, jak w przypadku glinek, czy olejów roślinnych, jedyne, co może nas ograniczać, to wyobraźnia:)

Poniżej dzielę się moimi ulubionymi sposobami stosowania olejków, do których chętnie dołączę też te, które polecicie mi w komentarzach do tego wpisu.

♥ olejki eteryczne możemy stosować bezpośrednio na skórę, ale na niewielkie partie ciała i najlepiej wtedy, gdy chcemy ich użyć do złagodzenia dolegliwości po ukąszeniu owada, wyleczenia opryszczki, czy pozbycia się pryszcza. Olejek tak zastosowany będzie wykazywał działanie łagodzące, przeciwzapalne, przeciwświądowe, antybakteryjne i wysuszające. Na niedoskonałości i opryszczkę dobrze działa olejek z drzewa herbacianego, chociaż przy opryszczce skuteczniejszy może okazać się olejek z oregano.

w połączeniu z olejem roślinnym np. olejem ze słodkich migdałów, olejki eteryczne mogą służyć do pielęgnacji twarzy i całego ciała. Taki olejek będzie dobry i do masażu i do nawilżania skóry.

♥ olejek eteryczny stosowany samodzielnie lub w połączeniu z olejem dobrze sprawdza się także jako wcierka do włosów. Sama do pielęgnacji włosów stosuję olejki właśnie na dwa sposoby. Albo mieszam z olejem i wcieram w skórę głowy, albo wcieram tylko kilka kropli olejku w skalp. Tak zastosowany olejek – u mnie najczęściej lawendowy – łagodzi podrażnienia skóry głowy i przedłuża trwałość fryzury. Wzmacnia też cebulki i reguluje poziom sebum na skórze, ale o tym pisałam w opisie działania olejków.

♥ olejki eteryczne mogą być też uzupełnieniem mieszanek olejów stosowanych do OCM, czyli olejowego oczyszczania twarzy, o którym pisałam Wam kilka dni temu. Stosowane w ten sposób, w zależności od działania, mogą nadawać naszej mieszance właściwości łagodzące, regulujące, antyseptyczne itd.

♥ właściwości pielęgnacyjne olejków eterycznych polecam wykorzystać też we wzmacnianiu działania stosowanych przez Was kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych -> kremów, balsamów, szamponów, odżywek itd. Często wykorzystuję ten sposób nie tylko ze względu na działanie pielęgnacyjne, ale też zapachowe olejków. Zwłaszcza, gdy mam kosmetyk bezzapachowy, a chciałabym posmarować się czymś pachnącym 🙂

♥ olejki eteryczne mogą uprzyjemnić nam również stosowanie masła shea, którego zapach bywa zniechęcający. Wystarczy jednak dodać do niego kilka kropelek olejku i po problemie.

♥ polecam również dodawanie kilku kropli olejku eterycznego do domowych maseczek – szczególnie tych na bazie glinki

♥ olejki eteryczne są też niezbędnym składnikiem robionych w domu kosmetyków – mydeł, kremów, dezodorantów. Nie tylko nadają im zapach, ale też poprawiają właściwości i przedłużają trwałość (są naturalnymi konserwantami).

kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych to też genialny sposób na ich wykorzystanie. Zwłaszcza, że dzięki nim będzie miała ona też działanie aromateraupetyczne.

♥ olejki eteryczne są też moim niezbędnym dodatkiem do kąpieli stóp, którą przygotowuję z dodatkiem soli, oleju ze słodkich migdałów i olejku lawendowego, rozmarynowego albo eukaliptusowego.

♥ nie mogę pominąć również stosowania olejków eterycznych jako naturalnych perfum. W tym celu wystarczy posmarować olejkiem skórę za uszami.

Polecane marki olejków eterycznych

Olejek eteryczny bardzo łatwo jest kupić. Ale wyzwaniem może być kupienie olejku dobrej jakości. Pamiętajcie, że olejek eteryczny to olejek, a nie kompozycja zapachowa i jak ma pachnieć pomarańczą, to na pewno nie wyczujecie w nim też dodatku cynamonu 🙂 Dobrej jakości olejek najlepiej jest najpierw powąchać i dotknąć – rozcierany w palcach będzie dawał wrażenie śliskości, ale nie będzie nigdy lepki czy bardzo tłusty. Tylko, że kupując np. przez internet nie mamy możliwości dotknięcia olejku, a i sprzedawcy nie zawsze pozwalają otworzyć buteleczkę. Dlatego warto zdać się na produkty znanych i cenionych marek, które mają niezbędne atesty np. PZH. I pamiętać o tym, że różnica w ich cenie świadczy zazwyczaj o jakości surowca, z którego zostały pozyskane. Na polskim rynku od lat dostępne są olejki Dr Beta i Avicenna – to marki, którym możecie zaufać. Lubię też olejki marki Etja, a ostatnio zauważyłam pojawienie się marki Optima Plus, których olejki być może też kiedyś wypróbuję. Marzą mi się też olejki od Klaudyny Hebdy, które, jak łatwo się domyślić, są olejkami najwyższej jakości.

Mam nadzieję, że ten wpis i wszystko to, co w nim zawarłam, zachęci Was do sięgnięcia po olejki eteryczne w innych celach, niż tylko dodatek do kominka zapachowego. Sami bowiem widziecie, że dają nam one wiele możliwości zastosowania w codziennej pielęgnacji, a ich właściwości mogą korzystnie wpływać na wygląd i kondycję naszej skóry i włosów. 

Jeśli macie jakieś pytania związane z działaniem olejków eterycznych na skórę lub włosy, coś wydaje się niejasne lub wzbudza Wasze wątpliwości, koniecznie dajcie mi o tym znać. Jestem też bardzo ciekawa, czy używacie olejków eterycznych w celach kosmetycznych, jak to robicie i które olejki najbardziej lubicie?

Będzie mi bardzo miło jeśli udostępnicie ten wpis swoim znajomym za pośrednictwem Facebooka, Twittera, Google+ lub Pinteresta. Za każde udostępnienie pięknie dziękuję!

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

Naturalne antybiotyki, które mamy w kuchni + przepis na super syrop na odporność, kaszel i przeziębienie

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

Zero waste w moim domu – sukcesy, porażki i 50 sposobów na to, by śmiecić mniej

Domowa kapusta kiszona krok po kroku + przepis na surówkę z kapusty kiszonej z jabłkiem i marchewką

32 thoughts on “Jak stosować olejki eteryczne do pielęgnacji skóry i włosów”

    1. W drugiej będą olejki na przeziębienie, a dopiero w trzeciej stosowanie olejków w ciąży i u dzieci. Postaram się opublikować się jak najszybciej, ale u mnie zawsze coś do głowy innego w międzyczasie wpadnie i nawet jak mam gotowe wpisy to potrafię je przesuwać w nieskończoność, więc sama nie wiem, czy będą w planowanym terminie 🙂

  1. Wspaniały wpis! Uwielbiam olejki eteryczne i sama się nimi dość często bawię. Moimi ulubionymi są: olejek eukaliptusowy – idealny w trakcie kataru, gdy posmaruję delikatnie nozdrza, olejek lawendowy – dodaję do prania, olejek z drzewa herbacianego – stosuję na bezpośrednio na wypryski, olejek świerkowy – inhaluje, nadaje domowi świeżości, dodaję do prania i ostatnio do mydła, razem z olejkiem cynamonowym. Ten ostatni mnie trochę rozczarował, ma zbyt intensywny zapach, trzeba stosować bardzo małe ilości z rozcieńczeniu z innym olejem. Ach, a olejek miętowy dodaję do naturalnej pasty do zębów 🙂
    Dodatkowo wszelkie olejki cytrusowe odstraszają koty, więc jeśli ktoś ma problem z kicią drapiącą meble, wystarczy zostawić chusteczkę nasączoną olejkiem cytrynowym czy pomarańczowym. Kot powinien omijać to miejsce szerokim łukiem 🙂

    1. Kasiu dziękuję!

      Bardzo się cieszę, że wpis Ci się podoba i z tego, że olejki mają u Ciebie aż tak szerokie zastosowanie! Ja z takich pozapielęgnacyjnych zastosować, lubię dodawać olejek pomarańczowy do wody, którą myję podłogi, a lawendowy do prania 🙂

      Zaskoczyłaś mnie tym, że koty nie lubią zapachu cytrusów! To bardzo ciekawe!

  2. Olga! Jej… jak tu przyjemnie u ciebie <3 Podobają mi się zmiany :).
    Ja przyznaję, że używam olejków eterycznych głównie do inhalacji i czasem do kominka. Na twarz stosowałam olejek herbaciany (punktowo) i bardzo dobrze się sprawdzał.
    Nie zdawałam sobie sprawy z tak szerokiego zastosowania olejków. Przyznaję, że budzą one u mnie wątpliwości. Głównie dlatego, że wydaje mi się, że ich skład nie jest na tyle czysty by go używać na skórę. Bardzo się cieszę, że podałaś firmy, które są sprawdzone. Na pewno będę teraz bardziej skłonna by po nie sięgnąć. 🙂

    1. Cieszę się, że podoba Ci się nowa odsłona bloga! Ja od teraz czuję się tu świetnie i zaglądam kilka razy dziennie, żeby sobie popatrzeć 😀

      Olejki eteryczne dobrych marek naprawdę warto włączyć do pielęgnacji. Sama się przekonałaś, jak fajnie może działać ten z drzewa herbacianego, a inne są równie fajne! No i te zapachy! Och i ach! <3

        1. Na pewno cedrowy i rozmarynowy. Możesz zrobić też taką mieszankę: w proporcjach pół na pół wymieszaj olej jojoba i z pestek winogron i dodaj po kilka kropli olejków z rozmarynu, lawendy, drzewa cedrowego oraz tymianku.

    2. Ja myślę, że bardzo zastanawiamy się nad czystością i jakością olejków w celach kosmetycznych, a nie bardzo już zwracamy uwagę na skład gotowych kosmetyków które kupujemy. Te to dopiero mają chemię.
      Ja mam kilka olejków Klaudyny Hebdy. Są świetne. Na tyle, że np cytrynowy czy pomarańczowy dodaje do wody do picia, a tymiankowy, goździkowy i oregano do gotowania. Bardzo polecam

  3. Uwielbiam olejki eteryczne. Są dostępne na wszystkich poziomach mojego życia 😀
    Do włosów najbardziej lubię lawendę i miętę – dodaję do szamponów lub wcierek. Ale używam też innych np cytryny, rozmarynu – zależy co chcę osiągnąć 🙂
    Do ciała stosuję często pomarańczę i cynamon – takie wsparcie przy walce o jędrne ciało 🙂
    Do twarzy najczęściej sięgam po olejek z drzewa herbacianego.

    Poza tym stosuję je do sprzątania, do aromatyzacji pomieszczeń, do walki np z pleśnią (cynamon!) 😀

    Uwielbiam olejki eteryczne i żałuję, że moja kolekcja jest na razie taka mała!

      1. A to różnie 😀
        Teraz akurat testuje dworzysk 🙂
        Ale mam sporo od Avicenny, uważam, że mięte m. in. mogę spokojnie kupować tanio, bo to chwast, pleni się niesamowicie dzięki czemu może być w Polsce produkowana małym kosztem.
        Najwięcej wydałam na olejek z drzewa herbacianego, ale nie pamiętam firmy bo to było dość dawno a naklejka się starła całkiem:/ W każdym bądź razie tego drzewa jest dość mało, więc myślę, że tanio prawdziwego olejku nie dostanę… Tak samo z różą, na ten chyba nigdy nie będzie mnie stać 😉
        Ogólnie bardzo patrzę na certyfikaty i źródła pochodzenia. Mam też z mazideł i ze strony ZSK.

        Co do Etji ja uważam, że ich olejki są słabe… Nie działają tak dobrze, nie pachną tak ładnie.

        1. No i jak się olejki z Dworzyska sprawdzają? Ja dawno nic nie kupowałam nowego, dlatego tak dopytuję. I z tego co pamiętam Etja była okej, więc może mam już nieaktualne dane? 🙂

          Co do olejku z drzewa herbacianego, to pewnie miałaś coś australijskiego. Drogie są te olejki, ale zdecydowanie warto. No i wspomniany przez Ciebie różany i jeszcze z rumianku rzymskiego – te olejki nigdy nie będą tanie niestety 🙁

          A miałaś może okazję testować olejki Mokosh? Tych też jestem ciekawa 🙂

          1. Obiecuje dać znać jak po-testuje dłużej, na razie mam dopiero pare razy za sobą 🙂

            Mokosh niestety nie miałam nic.To zupełnie nieznana przeze mnie firma (jeszcze!) 😉

  4. Bardzo dobry i przydatny wpis! Ja olejku lawendowego używam także w sypialni, skrapiam rogi materac oraz poduszek, ułatwia to zasypianie.

  5. Część!
    Olgo, jeśli chciałbyś wypróbować olejki w 100% naturalne, to zapraszam do kontaktu, opowiem więcej.
    Pozdrawiam Iwona

  6. Hej , czy moge nałożyć olejek eteryczny na tawrz mam cere sucha i schodzi mi skóra z nosa i czoła ? czy moge to nałożyć bezposrednio? Ile kropel?

  7. Czy naturalny olejek rozmarynowy mogę połączyć obojętnie z jakim szamponem?Czy połączony z nieodpowiednim szamponem może zaszkodzić? (Kilka kropelek olejku na jedną „porcję” szamponu- Normalnie używam szamponów z head&shoulders)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close