Dlaczego należy chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Wiosna i początek lata to czas, w którym bardzo dużo mówi się o ochronie przeciwsłonecznej, promieniowaniu UV i jego wpływie na zdrowie i kondycję naszej skóry. Natomiast tematem, który w kontekście ochrony przeciwsłonecznej jest zdecydowanie mniej poruszany jest ochrona oczu i wpływ promieniowania UV na nasz wzrok. Podczas ostatniej wizyty u okulisty i w salonie optycznym rozmawiałam na ten temat ze specjalistami i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. I w dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Wami tą wiedzą oraz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego należy chronić oczy przed promieniowaniem UV.

Jak promieniowanie UV wpływa na zdrowie naszych oczu

Dbając o ochronę przeciwsłoneczną skóry zabezpieczamy się przed poparzeniami, przebarwieniami, zmarszczkami, szybszym starzeniem się skóry i zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka skóry. Często nie myślimy jednak o tym, że oczy, które są naszym jedynym narządem wewnętrznym narażonym na bezpośrednie oddziaływanie promieni UV, też mogą ucierpień na skutek ich działania i również potrzebują tego, żeby ochronić je przed słońcem. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że nasze oczy nie mają zdolności regeneracyjnych i nie są w stanie zapewnić sobie ochrony przed promieniowaniem UV. Jeśli więc na skutek promieniowania UVB dochodzi do uszkodzenia soczewki lub rogówki oka to mogą być to uszkodzenia trwałe, których efekty będziemy odczuwać do końca życia.

Słońce i oczy – skutki promieniowania UVA i UVB

Promieniowanie UVA (przenikające aż do siatkówki oka) i UVB (oddziaływujące na soczewkę i rogówkę) mogą znacznie pogarszać zdrowie i kondycję naszych oczu. Sama nie zdawałam sobie sprawy z tego, że ich działanie może być aż tak destrukcyjne i żałuję, że przez tyle lat nie zapewniałam swoim oczom odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. A zagrożenia, z których każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę to m.in.:

 • zapalenie spojówek
 • uszkodzenie rogówki oka
 • zwyrodnienie plamki żółtej
 • zwiększone ryzyko pojawienia się zaćmy
 • zespół suchego oka
 • łzawienie i zaczerwienienie oczu
 • światłowstręt
 • problemy z widzeniem

Już samo to, że nasze oczy w kontakcie z promieniowaniem UV są narażone na tyle nieprzyjemnych dolegliwości i chorób powinno nas motywować do tego, by chronić oczy przed promieniowaniem UV.  A jeśli to dla Was wciąż za mało, to może fakt, że każdego roku ponad 3 miliony osób traci wzrok w konsekwencji zbyt długiego narażania oczu na ekspozycję na promieniowanie UV, zrobi na Was większe wrażenie. Mnie ta informacja po prostu zmroziła.

Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Najlepszą ochroną, jaką możemy zapewnić naszym oczom jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. I niestety nie mogą być to okulary kupione na bazarku, dyskoncie, czy w sieciówce, tylko okulary z filtrem UV, które możemy kupić w salonie optycznym.

Okulary z filtrami UV zapewniają do 100% ochrony przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Wybierając ich model warto zwrócić uwagę nie tylko na ich fason, ale też to, jakiej kategorii filtr posiadają, bo to od niego będzie zależała ilość światła przepuszczanego przez soczewki. Kategorie filtrów mają skalę od 1 do 4 i w salonie optycznym na pewno otrzymacie podpowiedzi, który filtr będzie najlepszy na plażę, a który dobrze sprawdzi się podczas prowadzenia auta i czy potrzebujecie okulary z filtrem polaryzacyjnym, czy bez.

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto zwrócić też uwagę na ich wielkość – im większe okulary tym lepiej, bo dzięki temu nasze oczy będą dobrze osłonięte przed słońcem. Znaczenie ma też kolor soczewki, który decyduje o tym, w jakich barwach widzimy świat przez okulary. I o ile soczewki szare są dobre dla prawie wszystkich, tak już osobom z wrażliwymi oczami rekomenduje się soczewki brązowe.

Okulary przeciwsłoneczne a wada wzroku

To, że przez wiele lat nie nosiłam okularów przeciwsłonecznych wynikało z tego, że mam wadę wzroku wymagającą stałego noszenia okularów ze szkłami korekcyjnymi. I chociaż miałam takie opcje, jak okulary z fotochromem lub soczewki kontaktowe+okulary przeciwsłoneczne, nie zdecydowałam się na żadną z nich. Dlaczego? Okulary z fotochromem zwyczajnie mi się nie podobały, zwłaszcza, gdy ich kolor był pomiędzy ciemnym, a jasnym (na pewno wiecie, co mam na myśli). Z kolei soczewki kontaktowe okazały się tak drogim rozwiązaniem, że kompletnie mi się to nie opłaciło (mam astygmatyzm, jestem krótkowidzem, a w dzieciństwie przeszłam operacyjną korekcję zeza dlatego zarówno moje szkła, jak i soczewki są dość dużym wydatkiem). Porzuciłam więc ten temat na jakiś czas i dopiero, gdy pojawiła się opcja zrobienia okularów przeciwsłonecznych ze szkłami korekcyjnymi zdecydowałam się z tej możliwości skorzystać. Mam więc teraz dwie pary okularów, a tych ciemnych najchętniej nie zdejmowałabym z nosa.

Co poza okularami pomaga chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrami ochronnymi warto nosić nie tylko latem, ale też zimą, gdy słońce mocno odbija się od śniegu. Dodatkową ochronę oczom może zapewnić też noszenie czapki z daszkiem lub kapelusza z szerokim rondem, noszenie soczewek z filtrami UV (są polecane osobom z wadą wzroku) oraz nasza dieta. Pewnie słyszeliście już o diecie przeciwsłonecznej w kontekście ochrony skóry. Jest to dieta zawierająca produkty bogate w chlorofil i beta-karoten. Żeby zapewnić ochronę oczom warto dodać do jadłospisu też produkty zawierające luteinę i zeaksantynę, produkty bogate w witaminy C i E oraz takie pierwiastki jak selen, mangan, cynk i miedź. Są to m.in. jarmuż, szpinak, sałata, brokuły, natka pietruszki, warzywa w kolorach czerwonym, pomarańczowym, zielonym i żółtym, owoce zawierające antocyjany (borówki, truskawki, żurawina), jaja, ryby, orzechy, warzywa strączkowe oraz bogate w witaminę E oleje roślinne.

Dlaczego jeszcze warto chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Na sam koniec zostawiłam estetyczno-pielęgnacyjny aspekt ochrony oczu przed promieniowaniem UV. A są nim zmarszczki pod oczami i zmarszczki na czole. To, że się pojawiają ma olbrzymi związek ze słońcem, które przyspiesza procesy starzenia się skóry, uszkadza włókna kolagenowe oraz sprawia, że mrużymy oczy i marszczymy czoło. A to wszystko wpływa na to, że zmarszczki są szybciej i bardziej widoczne. Zakładając okulary przeciwsłoneczne zapewniamy skórze wokół oczu ochronę przed bezpośrednim działaniem promieniowania UV. A gdy słońce nie świeci nam mocno w oczy mniej się marszczymy, co ja sama widzę teraz na swoich zdjęciach. Na tych, na których jestem bez ciemnych okularów mam przymrużone oczy i zmarszczone czoło. Na tych w okularach przeciwsłonecznych oczu wprawdzie nie widać, ale doskonale widać, że czoło jest gładkie. No i ostatnia zaleta noszenia okularów przeciwsłonecznych – mając je na nosie można odpuścić sobie malowanie oczu.

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Was do tego, żeby zacząć dbać o ochronę przeciwsłoneczną oczu. Dajcie znać, czy nosicie okulary przeciwsłoneczne z filtrami i czy robicie jeszcze coś innego, żeby chronić oczy przed słońcem? 

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

Wakacyjna apteczka

Wakacyjna apteczka – co do niej zapakować? Praktyczna lista do pobrania

Naturalne sposoby na walkę ze zmęczeniem, sennością i brakiem energii

Dobre kremy z filtrami do twarzy, ciała i dla dzieci – ponad 60 propozycji z polskich sklepów

Pieczona owsianka z malinami i bananami przepis

Pieczona owsianka z malinami i bananami bez cukru

7 thoughts on “Dlaczego należy chronić oczy przed promieniowaniem UV?”

 1. Warto też pochylić się nad nowoczesnymi sposobami ochrony wzroku przez szkodliwym promieniowaniem. Przykładem takich rozwiązań może być chociażby Hyper LightWear. W oparciu o naszą opatentowaną technologię oraz wstępne, pilotażowe badania naukowe, sugerujemy Hyper LightWear jako substytutu okularów przeciwsłonecznych na potrzeby blokowania promieniowania UV oraz wysokoenergetycznego niebieskiego światła słonecznego.
  Paweł
  Doradca Online Zepter International Poland

 2. Moja kuzynka ma takie okulary, właśnie korekcyjne przeciwsłoneczne. Zastanawiałam się nad opcją oprawek z nakładkami. Normalne okulary korekcyjne, a wersja przeciwsłoneczna dzięki nakładce na magnes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close