15 zdrowych produktów niezbędnych w mojej kuchni

Gdybyście mieli wymienić 5, 10 albo 15 zdrowych produktów niezbędnych w Waszej kuchni, to co znalazłoby się na liście? Zapytałam o to dziewczyny należące do mojej grupy na Facebooku i najczęściej pojawiającymi się zdrowymi produktami były: awokado, płatki owsiane, kasza jaglana, olej kokosowy i nasiona chia. Pojawiły się też ciecierzyca, olej lniany,  miód, różne owoce i warzywa. A co jest na mojej liście 15 zdrowych produktów, które zawsze mam w kuchni i bez których nie wyobrażam sobie gotowania i codziennego jadłospisu? Już Wam o tym mówię!

Wydawało mi się, że stworzenie takiej listy zdrowych produktów, które są niezbędne w mojej kuchni to nic trudnego. A wcale tak nie było! Bo gdy zaczęłam ją spisywać, miałam wrażenie, że będzie to lista bez końca. I wiecie co? Bardzo mnie to ucieszyło, bo dzięki temu po raz kolejny przekonałam się, że codzienny jadłospis mój i mojej rodziny obfituje w zdrowe produkty, jest różnorodny i bogaty w wartości odżywcze.

Dlatego zachęcam, żebyście też sobie taką listę zrobili. Tylko tak wiecie, uczciwie i bez dopisywania produktów, które byście chcieli używać częściej, ale póki co Wam to nie wychodzi.

15 zdrowych produktów niezbędnych w mojej kuchni

Moja lista 15 zdrowych produktów, które zawsze mam w kuchni i które wykorzystuję do przyrządzania codziennych posiłków może wydawać się nudna. Prawda jest jednak taka, że chociaż jem różnorodnie i lubię eksperymentować w kuchni, to jednak przyrządzam dość proste potrawy i posiłki. Liczy się jednak to, że są smaczne, kolorowe, zdrowe, bogate w wartości odżywcze i łatwe w przygotowaniu.

1/ Płatki owsiane

Na mojej zdrowej liście zakupów płatki owsiane są od ponad 4 lat, czyli od kiedy pierwszy raz zjadłam owsiankę na śniadanie 🙂 Uwielbiam je za uniwersalność. Za to, że mogę dodać je do placków, zmielić na mąkę i upiec z niej ciasto. Za to, że świetnie pasują do koktajli, ciasteczek i chleba. Doceniam też ich wartości odżywcze – płatki owsiane zawierają najwięcej witamin z grupy B ze wszystkich produktów zbożowych, są też cennym źródłem błonnika, białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i składników mineralnych. Kolejne zalety płatków owsianych to to, że są łatwo dostępne i tanie.

Lubicie płatki owsiane?

Tutaj znajdziecie kilka moich pomysłów na ich wykorzystanie:

2/ Ciecierzyca

Uwielbiam ciecierzycę! To kolejny po płatkach owsianych produkt, który zawsze muszę mieć pod ręką.

Ciecierzyca jest bogatym źródłem białka, błonnika, kwasu foliowego i potasu. Należy do grona roślin strączkowych i jest niezastąpionym produktem w kuchni osób na diecie roślinnej. I w mojej też! Kupuję zarówno ciecierzycę z puszce, gotową do jedzenia od razu oraz suchą, która wymaga namaczania i dość długiego gotowania. Wykorzystuję ją do dań obiadowych, kotletów, past kanapkowych, sałatek, dodaję do zup i robię z niej słodkie bajaderki.

Przepisy na dania z ciecierzycy:

3/ Olej kokosowy

Olej kokosowy nie od razu przypadł mi do gustu. Ale to tylko dlatego, że kupiłam olej nierafinowany o pięknym kokosowym zapachu, który jednak w kuchni niekoniecznie dobrze mi się ze wszystkim komponował. Tamten olej zużyłam więc w celach kosmetycznych, a wersja bezzapachowa zagościła w mojej kuchni na stałe.

Na oleju kokosowym nie smażę codziennie i nie smażę na nim wszystkiego. Wykorzystuję go głównie do placków, naleśników, panckaes i ciast, do których dodaję olej zamiast masła. Na oleju kokosowym podsmażam też warzywa.

Do pozostałych potraw wykorzystuję olej rzepakowy, a do sałatek dodaję oliwę z oliwek.

4/ Kasza pęczak

Ulubiona kasza mojej rodziny! Idealna jako dodatek do obiadu, zup (jak krupnik to tylko z pęczakiem!) i dań warzywnych. Jest miękka, kremowa, ma delikatny smak. Zawiera spore ilości białka, zdrowe kwasy tłuszczowe, błonnik i całą masę minerałów. Smakuje mi dużo bardziej niż kasza gryczana, chociaż i tę kaszę zawsze można znaleźć w mojej kuchni.

Poza pęczakiem kupuję też kaszę jaglaną, orkiszową, a moim ostatnim odkryciem jest kasza owsiana. Znacie?

Jeśli lubicie pęczak, koniecznie wypróbujcie przepis na pęczak z warzywami!

5/ Mleko kokosowe

Mleko kokosowe w puszce odkryłam jakiś czas temu i jest to kolejny produkt, którego nie mogło zabraknąć na mojej liście 15 zdrowych produktów, które zawsze mam w kuchni. Jest ono dość kaloryczne, ale ma też sporo wartości odżywczych, zdrowych tłuszczów i składników mineralnych. Wykorzystuję je głównie do deserów i słynnych puddingów z chia oraz tapioki, ale nie tylko! Bo mleko kokosowe to też podstawa jednego z moich ulubionych obiadów – duszonych warzyw curry oraz świetny dodatek do zup i sosów (ostatnio dodawałam mleko kokosowe do zupy z soczewicy).

Przepisy na słodkie dania i desery z mlekiem kokosowym:

6/ Mąka pełnoziarnista

Orkiszowa, pszenna, żytnia – mąki z pełnego ziarna zawsze mam w domu przede wszystkim dlatego, że są podstawowym składnikiem pieczonego przeze mnie chleba. Ale używam je też do placków, ciast i muffinów. Poza ciemnymi mąkami mam też w szafce mąkę ryżową, mąkę kukurydzianą, białą mąkę pszenną. I oczywiście mąkę owsianą, którą robię sama, gdy jest mi do czegoś potrzebna.

  • Przepis na chleb pełnoziarnisty – od pewnego czasu nie sięgam już po ten przepis, bo udało mi się wyhodować zakwas i piekę teraz bardzo prosty chleb pszenno-żytni, albo orkiszowy na żytnim zakwasie. Jeśli chcecie przepis – dajcie mi znać!
  • Wegańskie ciasto czekoladowe – najczęściej klikany przepis na blogu. Ciasto jest na mące pszennej pełnoziarnistej.

7/ Jogurt naturalny

Kolejna pozycja obowiązkowa na liście 15 zdrowych produktów niezbędnych w mojej kuchni to jogurt naturalny. Najlepiej gęsty, ale nie sztucznie zagęszczany i oczywiście bez dodatku cukru. Jogurt dodaję do owsianki (od kiedy przyrządzam owsiankę na wodzie, bo przez długi czas gotowałam ją na mleku), do koktajli (z bananem, mango i owocami leśnymi smakuje najlepiej!), do deserów (m.in. puddingu chia), do placków, do sałatek. Jogurt jest też podstawowym składnikiem sosu czosnkowego, za którym moja rodzina przepada. Jemy z nim też płatki zbożowe i granolę (Lena najbardziej lubi taki miks: płatki kukurydziane plus banan plus jogurt naturalny, z kolei Rafał miesza wszystkie płatki jakie mamy w domu i rezygnuje z dodatku banana).

8/ Banany

Banany pojawiły się w tym wpisie już kilka razy, więc naturalnie musiały mieć też swoje miejsce na liście. Pilnuję, żeby zawsze były w naszym domu, bo dzieci bardzo je lubią, ja sama też najchętniej jem właśnie banany, gdy mam ochotę zjeść jakiś owoc. Poza tym banany są ekstra dodatkiem do koktajli – uwielbiam koktajl bananowo-orzechowy, oraz zielone smoothie z bananem, szpinakiem i wiórkami kokosowymi. Często dodaję też banana do porannej owsianki albo rozgniatam go widelcem, dodaję jajko, płatki owsiane i mam super pyszne placuszki.

Banany w kuchni:

9/ Nasiona i pestki

Nie mogłam się zdecydować, czy mam umieścić na liście nasiona chia, siemię lniane, czy pestki słonecznika, dlatego postanowiłam wrzucić je wszystkie do jednego worka z etykietą “nasiona i pestki” 🙂

Nasiona i pestki, do których poza wymienionymi muszę dodać też sezam i pestki dyni, dodaję do sałatek, posypuję nimi zupy (podprażony słonecznik jest super!) i dania warzywne, wzbogacam nimi owsiankę i koktajle. Nie wyobrażam sobie też tego, żeby nie dodać siemienia albo słonecznika do chleba.

Jak pewnie wiecie, ale przypomnieć nie zaszkodzi, nasiona i pestki są cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, zawierają też mnóstwo minerałów i błonnik. Dlatego warto przemycać je w posiłkach jak najczęściej.

10/ Mrożone warzywa i owoce

Miks warzyw z kalafiorem, brokułem i marchewką, sam brokuł, fasolka szparagowa, zielony groszek, szpinak, maliny, jagody i mieszanka owoców leśnych z żurawiną i jeżyną – to wszystko zawsze mam w zamrażarce! Dzięki temu w awaryjnych sytuacjach mam co zrobić na obiad (wystarczy poddusić wszystkie warzywa albo ugotować je na parze, dodać ryż albo kaszę i gotowe) oraz na przekąskę (owoce do blendera, do tego jogurt i jest koktajl!).

Nie muszę chyba dodawać, że mrożone warzywa i owoce są poza sezonem ich naturalnego wzrostu i dojrzewania bardziej odżywcze i zdrowsze, od tych, które w środku zimy kupujemy w markecie. No i smaczniejsze.

W zamrażarce mam też zawsze natkę pietruszki, selera i koperek.

11/ Jajka

Jajecznica, omlet, pasta jajeczna, jajka faszerowane pieczarkami albo suszonymi pomidorami i serem feta, jajko sadzone do młodych ziemniaczków i dużo, dużo więcej – lubię jajka i bez nich również nie wyobrażam sobie swojego gotowania. Przynajmniej na razie, bo wiem, że w końcu wypróbuję dietę wegańską i pewnie się okaże, że bez jajek też można.

12/ Bataty 

W batatach zakochałam się dopiero kilka miesięcy temu, ale jest to miłość wielka, którą podziela również mój mąż. Słodkie ziemniaki są niskokaloryczne, lekkostrawne, zawierają sporo witamin i minerałów. Są łatwe w obróbce i szybkie w przygotowaniu. Piekę z nich frytki, uwielbiam też zapiekankę a’la hiszpańska tortilla z batatami zamiast ziemniaków, a w planach mam też wypróbowanie tego przepisu na brownie z batatów.

13/ Czerwona papryka

W sezonie zimowym, gdy pomidory są bez smaku, a i dobry ogórek to rzadkość, czerwona papryka jako dodatek do kanapek smakuje najlepiej! Poza tym jest też super dodatkiem do dań z makaronem, zapiekanek, sosów, szaszłyków, sałatek, a upieczona smakuje obłędnie jako dodatek do pasty kanapkowej. Kiedyś lubiłam też paprykę marynowaną, ale od kilku lat nie przepadam za octowymi przetworami.

14/ Włoszczyzna

Marchew, seler, cebula, por, czosnek to podstawa gotowanych przeze mnie zup. Cebulę i czosnek wykorzystuję zresztą też do większości dań obiadowych, marchew chrupię jako przekąskę, robię też surówkę z pora, marchwi i jabłka. W tym zestawie brakuje jeszcze pietruszki, ale niestety tu u mnie nie ma jej w sklepach.

15/ Jabłka 

Na koniec zostawiłam jabłka, które podobnie jak banany, zawsze mam w koszyku z owocami. Jabłka dodaję do owsianki, w której obowiązkowo musi pojawić się też cynamon, albo kroję na ćwiartki i chrupię z masłem orzechowym. No i oczywiście jem jabłka na przekąskę między posiłkami.

 

Poza tymi wszystkimi zdrowymi produktami, które wymieniłam, zawsze mam w kuchni też masło orzechowe, makaron, ryż (najbardziej lubię jaśminowy), sezonowe owoce i warzywa, warzywa liściaste, pomidory w puszce, serek wiejski, wiórki kokosowe, rodzynki, zamrożoną rybę, miód i jakieś orzechy do pochrupania.

A co znalazłabym w Waszych szafkach i lodówkach? Które z 15 zdrowych produktów, które wymieniłam są też niezbędne u Was? 

 

Jeśli spodobał Wam się ten wpis lub uważacie, że może się komuś przydać, dajcie mi o tym znać – skomentujcie lub udostępnijcie. Będzie mi bardzo miło!

Bądźcie też na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu i moimi aktualności w social mediach. Polubcie fanpage bloga na Facebooku i koniecznie zaglądajcie na Instagram, gdzie nie tylko dodaję zdjęcia, ale jestem też niemal codziennie na Instagram Stories.

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

20 rzeczy dobrych dla zdrowia, które możesz zrobić jesienią

50 powodów, dla których warto polubić jesień

Naturalne antybiotyki, które mamy w kuchni + przepis na super syrop na odporność, kaszel i przeziębienie

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

18 thoughts on “15 zdrowych produktów niezbędnych w mojej kuchni”

  1. Dla mnie ograniczenie się do 5 produktów o które zapytałaś było bardzo trudne! W zasadzie mogę się podpisać pod Twoją listą 🙂 Kaszę owsianą znam i lubię, a z gryczanej preferuję niepaloną. Co do pęczaku to ja bardzo lubię, a mój mąż nie może patrzeć bo mówi że w wojsku ich tym karmili prawie okrągły rok 😉

  2. Wiesz, że mam w planach wpis z produktami, które mam zawsze w kuchni? 😀 Czytasz w moich myślach! A jeśli chodzi o moje 5 produktów, to banany, jajka, płatki owsiane, pomidory w puszce i makaron pełnoziarnisty 🙂

    1. A to dobre! To prawdziwy fart, że nie puściłyśmy swoich wpisów na ten temat w tym samym czasie 😀

      A makaron pełnoziarnisty to jaki dokładnie? Z żyta, orkiszowy, czy pszenny? Ja osobiście najbardziej jednak lubię tę ostatnią opcję 🙂

      1. Haha, podstawowa zasada blogera powinna brzmieć: jak wpadnie ci do głowy pomysł na wpis, pisz od razu. Inaczej wcześniej przeczytasz ten tekst na 5 znajomych blogach ?.

        A makaron różnie, pszenny często, bo jest najbardziej dostępny tam gdzie robię zakupy, ale żytni też lubię 🙂 Przyjęłam filozofię, że makaron, to po prostu makaron 😀

  3. Na pewno płatki owsiane, miód, mąka żytnia, jajka, oliwa z oliwek, kasza jaglana, no i cała góra warzyw i owoców. Nie potrafię przygotować posiłku bez dodatku warzyw lub owoców 😉

  4. U mnie na pewno:
    – ciecierzyca, fasola, soczewica,
    – kasze, ryż
    – jabłka, banany
    – przeróżne warzywa i moje ulubione ogórki kiszone
    – oliwa, olej rzepakowy i kokosowy
    – orzechy nerkowca, brazylijskie
    – nasiona chia
    – mleka roślinne

  5. Po prostu dziękuję Ci za tę listę 🙂 Ciągle mam problem z przygotowaniem posiłków i składnikami, których potrzebuję. Zawsze mi czegoś brakuje i miotam się z tym wszystkim tak od dłuższego czasu 🙂 A taka lista to super pomysł 🙂

  6. Na pewno płatki owsiane 😀 jakoś 3 lata temu spróbowałam płatki owsiane na wodzie i je pokochałam. Oczywiście z dodatkami i czasami z dodatkiem jogurtu. Lubimy pęczak, ale też często jemy kaszę jęczmienną … czyli pęczak drobniej obrobiony. Córka uwielbia, a jest niejadkiem. Włoszczyzna – zawsze coś jest w lodówce, a cebula i czosnek to hurt. Jajka. Jogurt naturalny – ostatnio sama zrobiłam jogurt w domu i bardzo nam smakował. Niestety pierwszy wyszedł nam taki nie gładki i muszę sprawdzić jak zrobić taki super gładki. A z moich zdrowych rzeczy to zawsze mamy pomidory w puszce. Puszka taka trochę kontrowersyjna i dlatego stawiam na jakość i kupujemy tylko cirio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close