10 najlepszych zastosowań oleju kokosowego + przepis na ujędrniający peeling kawowo-kokosowy

Zaliczany do grona superfoods olej kokosowy od kilku lat ma swoje stałe miejsce w mojej kuchni. Najbardziej upodobałam sobie smażenie na nim placków i naleśników, które obłędnie pachną kokosem i smakują o niebo lepiej niż te smażone na oleju rzepakowym. Ale to nie o kulinarnych właściwościach oleju kokosowego chcę Wam dzisiaj opowiedzieć. Olej kokosowy jest bowiem jednym z najlepszych kosmetyków, jakimi obdarzyła nas natura. Jeśli dotąd nie zagościł w Waszych kosmetyczkach, czas to zmienić. Poznajcie 10 najlepszych zastosowań oleju kokosowego i koniecznie przygotujcie sobie obłędny peeling kawowy na jego bazie.

Olej kokosowy – skład i właściwości

Wybierając olej kokosowy do pielęgnacji skóry i włosów, dobrze jest wiedzieć, jakie ma działanie i właściwości, oraz skąd się one biorą. To ważne, bo często spotykam się z tym, że wszystkie oleje roślinne uważamy przede wszystkim za nawilżające i właśnie dlatego po nie sięgamy. A warto wiedzieć, że oleje nie mają tak naprawdę właściwości nawilżających, takich jakich od nich oczekujemy (pisałam o tym w tym wpisie) i różnią się od siebie zawartością kwasów tłuszczowych, witamin i innych aktywnych substancji, które decydują o ich właściwościach.

Nierafinowany olej kokosowy tłoczony na zimno z miąższu orzecha kokosowego wyróżnia się na tle pozostałych olejów roślinnych przede wszystkim wysokim stężeniem kwasu laurynowego. Za jego sprawą olej kokosowy wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Jest więc olejem, który dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry skłonnej do częstych stanów zapalnych, podrażnień i różnego rodzaju dolegliwości dermatologicznych.

Poza nasyconymi i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, olej kokosowy zawiera też witaminy z grupy B, witaminy C i E, kwas foliowy i szereg innych, cennych dla skóry składników mineralnych, w tym potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk. Na skórę działa przede wszystkim łagodząco i regenerująco, poprawia jej elastyczność i sprężystość, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych i nadmierną utratą wilgoci. Neutralizuje też działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do tego, że nasza skóra szybciej się starzeje. Stosowany na włosy nawilża je i wygładza, chroni końcówki przed rozdwajaniem i wspomaga leczenie łupieżu.

10 najlepszych zastosowań oleju kokosowego w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci

  1. Olejowanie włosów – stosowanie oleju kokosowego jako maski do włosów, do zabezpieczenia ich końcówek oraz na skórę głowy w celu złagodzenia podrażnień i wyleczenia łupieżu to chyba jedne z najbardziej popularnych sposobów jego stosowania. Olej kokosowy jest olejem wnikającym w strukturę włosów i najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów niskoporowatych, które ładnie nawilża, zmiękcza, podkreśla ich blask i sprężystość. Stosowany do włosów wysokoporowatych może je puszyć, ale znam wiele zadowolonych z jego stosowania dziewczyn, których kręcone włosy po oleju kokosowym mają ładniejszy skręt i są bardziej elastyczne (u mnie niestety się nie sprawdza). Właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze oleju kokosowego możemy też wykorzystać do pielęgnacji skóry głowy i stosując go jak kompres, złagodzić stany zapalne i przyczynić się do eliminacji łupieżu.
  2. Kąpiel – dodanie oleju kokosowego do kąpieli to idealny sposób na łagodzącą, zmiękczającą i nawilżającą skórę kąpiel. Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję i upłynnia się pod wpływem wyższej temperatury. Dodany do wanny napełnionej ciepłą wodą szybko się rozpuszcza i cudownie wpływa na skórę, która po kąpieli jest miękka, gładka i bardzo przyjemna w dotyku. Taka kąpiel łagodzi też podrażnienia, swędzenie, pieczenie i zaczerwienie skóry, a po jej zakończeniu nacieranie skóry balsamami i olejkami nie jest już potrzebne.
  3. Higiena jamy ustnej – płukanie jamy ustnej olejem kokosowym to przede wszystkim sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, ale ma wpływ również na zdrowie zębów i dziąseł. Olej kokosowy działając antybakteryjnie zmniejsza aktywność bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, zapobiega krwawieniu dziąseł, a przy okazji pomaga też w delikatny i naturalny sposób wybielić zęby. Oczywiście, aby efekty jego stosowania były rzeczywiście widoczne, powinien być stosowany systematycznie (czyli codziennie) przez dłuższy okres czasu (min. 3 miesiące). Olej kokosowy może posłużyć też do przygotowania pasty do zębów o bardzo prostym i naturalnym składzie. Do jej przygotowania – poza olejem kokosowym – potrzebna jest soda oczyszczona, ksylitol i olejek miętowy (albo goździkowy). Taka pasta ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i odświeżające, nie zawiera fluoru.
  4. Domowy peeling – olej kokosowy to moja ulubiona baza domowych peelingów. Wystarczy, że połączymy go z cukrem i mamy peeling, który możemy wykorzystać do pielęgnacji ust i ciała, a po dodaniu kilku kropli cytryny – rozjaśniający peeling do twarzy i dłoni. Natomiast łącząc olej kokosowy z kawą, otrzymamy wspaniały peeling o działaniu ujędrniającym i wygładzającym (przepis znajdziecie niżej). To, co jest fajne w peelingach na bazie oleju kokosowego to ich konsystencja (peeling bez problemu można wydobyć ze słoika, czy miseczki i rozprowadzić na skórze, bo dopiero pod wpływem ciepła olej zacznie się rozpuszczać), zapach i oczywiście działanie – bez względu na dodatki, peeling kokosowy będzie działał zmiękczająco i wygładzająco, pomoże też złagodzić podrażnienia i odżywi skórę.
  5. Pielęgnacja skóry twarzy – to również bardzo popularny sposób wykorzystania oleju kokosowego w kosmetyce. Olej kokosowy może służyć nam do nawilżania twarzy, ale oczywiście pod warunkiem, że będziemy stosować go na przemian z kremem, albo w połączeniu z kwasem hialuronowym, hydrolatem lub żelem aloesowym. Dzięki olejowi skóra na twarzy (zwłaszcza skóra sucha, ściągnięta i łuszcząca się) będzie lepiej nawilżona, mniej szorstka, swędząca i podrażniona. Olej kokosowy będzie chronił ją też przed działaniem czynników zewnętrznych i neutralizował wolne rodniki, sprawi, że będzie bardziej miękka, jędrna i gładsza.
  6. Łagodzenie podrażnień – podobnie jak masło shea, olej kokosowy działa jak kompres na podrażnioną, zaczerwienioną, swędzącą i piekącą skórę. Możemy stosować go na przykład po opalaniu i depilacji, aby przyspieszyć gojenie się drobnych ran i skaleczeń, czy złagodzić dolegliwości po ukąszeniu owadów. Olej kokosowy jest też super do pielęgnacji kobiecych piersi podczas karmienia – szybko regeneruje oraz koi podrażnioną skórę i jest bezpieczny dla niemowląt.
  7. Wzmacnianie paznokci – wcierając olej kokosowy w płytkę paznokcia wzmacniamy ją i zmniejszamy jej kruchość, dzięki czemu paznokcie stają się mniej podatne na złamanie i rozdwajanie. Olej świetnie pielęgnuje też skórki wokół paznokci, które zmiękcza i nawilża.
  8. Pielęgnacja skóry niemowląt – właściwości kosmetyczne oleju kokosowego możemy wykorzystać też w pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci, do czego zachęcam wszystkie mamy. Olej kokosowy jest łagodny dla skóry, działa na nią kojąco, wzmacnia jej naturalną barierę ochronną i zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka. W pielęgnacji delikatnej skóry małego dziecka te wszystkie właściwości są niezwykle ważne, bo kosmetyki, które stosujemy powinny wspierać jej naturalne funkcje, a nie je zakłócać. Olej kokosowy świetnie sprawdzi się jako dodatek do kąpieli, zastąpi oliwkę, krem pielęgnacyjny, olejek do masażu i złagodzi podrażniania skóry na przykład pod pieluszką.
  9. Masaż – lekka konsystencja, przyjemny zapach, działanie zmiękczające i wygładzające – olej kokosowy doskonale sprawdza się także jako olejek do masażu.  Dzięki niemu masaż ma nie tylko działanie pielęgnacyjne i regenerujące, ale też relaksujące, bo zapach oleju kokosowego ma właściwości aromateraupetyczne.
  10. Demakijaż oczu – oczyszczanie twarzy i demakijaż z zastosowanie olejów roślinnych są teraz niezwykle popularne. W tych codziennych rytuałach pielęgnacyjnych świetnie sprawdza się też olej kokosowy, który łagodnie usuwa makijaż z oczu, nawilża delikatną skórę pod oczami i jeszcze dodatkowo odżywia rzęsy.

Olej kokosowy świetnie sprawdza się też w roli balsamu do ust, jako składniki domowego dezodorantu i higienie intymnej. Dobrze sprawdza się też w nawilżaniu miejsc szczególnie podatnych na przesuszenie i rogowacenie, czyli kolan, łokci i pięt oraz jako dodatkowa ochrona skóry przed promieniowaniem UVB. Na tym oczywiście pielęgnacyjne możliwości wykorzystania oleju kokosowego się nie kończą, ale nie sposób jest wymienić je wszystkie w jednym wpisie.

A teraz już obiecany przepis na ujędrniająco-wygładzający peeling na bazie oleju kokosowego.

Przepis na ujędrniający peeling kawowo-kokosowy

10 najlepszych zastosowań oleju kokosowego + przepis na ujędrniający peeling kawowo-kokosowy

4 łyżki cukru białego lub trzcinowego

6 łyżek fusów z kawy

3 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego

1 łyżka cynamonu

Przygotowanie peelingu rozpoczynam od zaparzenia kawy i odcedzenia od niej fusów. Następnie podgrzewam olej kokosowy w kąpieli wodnej i gdy zaczyna zmieniać konsystencję na płynną, dodaję kawę, cynamon i cukier. Staram się nie podgrzewać mocno oleju, żeby dodany cukier nie rozpuścił się w nim chwilę po ich połączeniu. Wszystkie składniki peelingu mieszam i czekam, aż olej kokosowy znowu stężeje. Peeling przechowuję w szklanym słoiku na łazienkowej półce, a gdy jest bardzo ciepło, chowam do lodówki i wyjmuję na ok. 30 minut przed użyciem.

Peeling pięknie pachnie, wspaniale wygładza, zmiękcza i nawilża skórę. Dzięki kawie ma też działanie ujędrniające i wspomaga walkę z cellulitem. Trochę brudzi łazienkę, ale czego się nie robi dla urody 🙂

Koniecznie dajcie znać, czy wypróbowaliście już działanie oleju kokosowego w pielęgnacji skóry lub włosów i jak się u Was sprawdził. A jeśli szukacie dobrego oleju kokosowego, zajrzyjcie do sklepu Bioindygo.pl, do którego mam dla Was 5% rabat na zakupy (dotyczy całego asortymentu sklepu). Aby skorzystać ze zniżki wpiszcie kod rabatowy:  www.makehappyday.pl5

Olga

Cześć! Nazywam się Olga Pietraszewska i jestem autorką tego bloga. Interesuję się wszystkim, co jest związane z szeroko pojętą tematyką zdrowego stylu życia oraz naturalną pielęgnacją, której od kilku lat jestem wielką pasjonatką. Na blogu dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tą tematyką, chcąc w ten sposób zainspirować swoich czytelników do wprowadzenia zmian w ich życiu oraz trochę tę drogę ułatwić. Przy okazji staram się też stworzyć w tym miejscu przyjazną i miłą atmosferę, tak, żeby blog Make Happy Day był tym, na który chce się wracać.

Może Ci się spodobać

Olej z czarnuszki – naturalny sposób na lepszą odporność i piękniejszą skórę

Jak dbać o dłonie podrażnione częstym myciem i dezynfekcją? Skuteczne sposoby na regenerację przesuszonych dłoni

Wypadanie włosów. Jak sobie poradzić z tym problemem? Wcierki, pielęgnacja, dieta, suplementacja.

Dobre kremy z filtrami do twarzy, ciała i dla dzieci – ponad 60 propozycji z polskich sklepów

38 thoughts on “10 najlepszych zastosowań oleju kokosowego + przepis na ujędrniający peeling kawowo-kokosowy”

  1. Z wyjątkiem punktu 8 (z powodów oczywistych) i 10 (moje oczy nie lubią oleistych produktów do demakijażu) korzystam ze wszystkich zastosowań oleju kokosowego i potwierdzam fantastyczne jego działanie.

      1. Najczęściej łączę go po prostu z cukrem, czasem dodaję kilka kropli cytryny i ścieram skórkę z cytryny. Zamiennie z pomarańczą. Można użyć też mleczka kokosowego, ale nigdy tego nie próbowałam. Kiedyś używałam, podobnie jak podajesz, fusów z kawy, ale odkąd mamy ekspres ciśnieniowy na kapsułki ta opcja odpadła.

  2. Ja również kocham ten olej pod każdym względem. Nakładam grubszą warstwę na noc na czoło, bo tam mam jakieś pierwsze zmarszczki i z dnia na dzień widzę dużo jędrniejszą i gładszą skórę. Przepis na peeling brzmi zachęcająco, skorzystam na pewno 🙂

      1. Do ciała już nie, bo wiecznie wycierał się w pościel, ale na twarz już ze dwa miesiące na pewno. Świetny trik, który gdzieś wynalazłam, ale nie zawsze pamiętam (a szkoda), to nałożyć warstwę oleju na twarz i szyję i tak wejść pod prysznic, na koniec zwyczajnie zmyć ciepłą wodą. Skóra jest bardzo miękka i odpowiednia nawilżona, nie wysusza się. Olej to bogactwo, myślę, że Hinduski wiedzą więcej na ten temat 🙂

        1. Tak! Nałożenie oleju na skórę jeszcze przed wejściem pod prysznic to świetny pomysł! Podczas kąpieli pory skóry się otwierają, dzięki czemu skóra chłonie wszystkie składniki odżywcze z oleju szybciej i łatwiej niż wtedy, gdy nałożymy olej na suchą skórę 🙂

  3. Ja stosuję dezodorant z oleju kokosowego – smaruję nim pachy, a następnie posypuję sodą oczyszczoną. Raz na jakiś czas pozwalam skórze odpocząć. Przyznam, że jest to bardzo skuteczna metoda! A przede wszystkim bez skutków ubocznych i ekonomiczna:)

    1. Ja taki dezodorant robię mieszając sodę, mąkę ziemniaczaną i olejek cytrynowy albo lawendowy z rozpuszczonym olejem. Po zastygnięciu mam sztyft, który przechowuję w lodówce, dzięki czemu jeszcze dodatkowo chłodzi skórę, gdy go używam 🙂

  4. kocham olej kokosowy- zamawiam naraz 3 duze słoje i zużywam w pół roku- średnio 900 ml na 2 miesiące. nie używam praktycznie żadnych kremów do twarzy i balsamów do ciała- tylko olej kokosowy lub arganowy. płukanie zębów to moje najnowsze odkrycie sprzed ok 2-3 mesięcy- niesamowicie wybiela szkliwo! ale pasta do zębów okazała się w moim przypadku niewypałem- nie mogłam się przemóc do tego słonego smaku sody nawet po dodaniu sporej ilości olejku miętowego- trudno, ale przynajmniej regularnie płuczę jamę ustną olejem koko:) oczywiście nierafinowany- tylko i wyłącznie!

    1. Ja do pasty do zebów nie mogłam się przemóc. O ile płukanie olejem jestem w stanie zaakceptować, tak już rozcieranie oleju po zębach kompletnie mi nie pasowało 🙂 Pozdrawiam Cię serdecznie koko-fanko 🙂

  5. Bardzo lubię produkty naturalne i mam swoich faworytów w tym zakresie, jednak pewnie gdyby ktoś kazał mi zabrać na jakiś wyjazd tylko jeden produkt, byłby to właśnie olej kokosowy, ze względu na jego wszechstronne zastosowanie. Bardzo lubię stosować go do demakijażu, zamiast kremu czy do higieny jamy ustnej.

  6. Uwielbiam olej kokosowy – w kuchni, do smażenia placków z bananów, w łazience do demakijażu <3 w życiu tak dobrze nie usuwało mi się makijażu jak olejem kokosowym. Zawsze uważałam, że najlepsze są płyny micelarne, zwłaszcza, że mam bardzo tłustą skórę. Teraz zaczynam od masażu olejem kokosowym, potem żel do mycia twarzy i efekt jest niesamowity! 🙂 Ale muszę w końcu spróbować płukania jamy ustnej olejem. Jedyny zawód związany z olejem kokosowym jest związany z moimi włosami – kompletnie nie nadaje się do ich olejowania. Tak poza tym – najlepszy olej 🙂

  7. Kupiłam dziś maly słoiczek oleju kokosowego bo słyszałam o jego cudownym działaniu gdy stosuje się go wraz z kawą jako peeling antycellulitowy. Moje pytanie brzmi czy mogę użyć do zrobienia peelingu oleju raginowanego bo właśnie taki kupiłam i dlaczego kawę trzeba najpierw zaparzyc? Czy kawy nie można bezpośrednio wsypać do oleju? Nie będzie miała wtedy więcej właściwości?

    1. Możesz użyć olej rafinowany, ale pamiętaj o tym, że jest to olej “oczyszczony” z wielu swoich właściwości. Jednak w przypadku peelingu nie ma to aż takiego znaczenia, bo olej w nim zastosowany ma przede wszystkim zmiękczać skórę. Natomiast jeśli chodzi o kawę, to podczas zaparzania uwalnia się z niej kofeina. A w peelingu o działaniu ujędrniajacym to ona ma największe znaczenie 🙂

  8. A te fusy mogą być takie suche wiury jak wychodzą z ekspresu do kawy czy lepiej zaparzyć tradycyjnie w szklance? Czy jest jakaś inna właściwość takich fusów? Np mniej kofeiny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close